با سخن اورژانسی‌ها از خطر گرمازدگی نجات پیدا کنیم

8 تير 1401
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: بسیاری از مردم علی‌رغم اخطارهای مکرر باز هم خطر گرمازدگی را چندان جدی نگرفته و تنها زمانی که مشکلی پیش می‌آید، می‌دانند که هشدارها چقدر جدی هستند.

دکتر عبدالرحیم دادجو بیان داشت: این روزها که به روزهای میانه تیرماه و اوج گرمای سال نزدیک‌تر می‌شویم، لازم است از تردد غیرضروری در هنگام بالا بودن دمای هوا خودداری کرده و برای جلوگیری از گرمازدگی ظهر تا اوایل غروب از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنند.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر افزود: برای فرار از گرما سر را خیس نکنید! ریختن آب‌روی سر نه‌تنها مانع گرمازدگی نمی‌شود، بلکه سردرد را هم به درد گرما اضافه می‌کند. به‌جای این کار، پاهایتان را با آب‌خنک شست‌وشو دهید.
وی تصریح کرد: در هوای گرم اگر درجه حرارت بدن بدون دلیل از 38 یا 39 درجه سانتیگراد تجاوز کند، طبیعی نیست، در صورت مشاهده چنین علائمی در یک فرد، باید نسبت به‌احتمال گرمازدگی هوشیارتر باشید و فرد را به مکان خنک ببرید. لازم است روی فردی که دچار گرمازدگی شده است، آب بپاشید و منتظر رسیدن اورژانس باشید.
دکتر دادجو اضافه کرد: سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ در روزهای خیلی گرم معمولاً جزو نشانه‌های گرمازدگی هستند؛ بنابراین نباید این علائم را نادیده گرفت، حتماً با اورژانس تماس بگیرید و تا رسیدن آن‌ها، روی خودتان یا فرد گرمازده آب بپاشید و خنک نگه دارید.
وی تأکید کرد: رفتارهای عجیب، سرگیجه، منگی و خستگی غیرعادی در گرمای زیاد از علائم هشداردهنده گرمازدگی هستند؛ بنابراین لازم است که با مشاهده این علائم با اورژانس تماس بگیرید و فرد گرمازده را خنک نگه دارید. بهتر است بدن وی را با پارچه خیس مرطوب و خنک کنید.
دکتر دادجو خاطرنشان کرد: از حال رفتن و بیهوشی جزو نشانه‌های جدی و شدید گرمازدگی است، این مسئله زمانی بروز می‌کند که دیگر علائم گرمازدگی مشخص نشده و یا نادیده گرفته شوند، درهرحال لازم است به‌سرعت با اورژانس تماس بگیرید.
وی ضمن بیان اینکه با گرم شدن هوا، سردردهای ناشی از گرمازدگی افزایش می‌یابد، کم‌آبی بدن ممکن است یک دلیل احتمالی سردردهای ناشی از گرما باشد گفت: سردردهای ناشی از گرما بعید است که از خود گرما ناشی شوند. در بیشتر موارد، دلیل بروز این شرایط محرک دیگری مرتبط با گرما است.
محمد رجبی تکنسین اورژانس توضیح می‌دهد: کم‌آبی بدن ممکن است یک دلیل احتمالی سردردهای ناشی از گرما باشد. کم‌آبی بدن به‌واسطه کمبود مایع که به انقباض رگ‌های خونی منجر می‌شود و باعث افزایش فشارخون می‌شود، موجب سردرد می‌شود.
رجبی در ادامه افزود: بیماری‌های مرتبط با گرما طی ماه‌های گرم‌تر سال شایع هستند، این بیماری‌ها مانند گرمازدگی و خستگی گرمایی موارد قابل‌پیشگیری هستند. در همین راستا، فرد باید مدت‌زمان حضور خود در محیط‌های گرم را محدود کرده و از ورزش بیش‌ازحد در گرما پرهیز کند.
این تکنسین درباره گرمازدگی و علائم آن توضیح می‌دهد: علائم گرمازدگی همراه با ضعف و بی‌حالی است، فردی که این علائم را تجربه کند باید با اورژانس تماس بگیرد و پوست داغ، خشک یا مرطوب، سردرگمی، سرگیجه، حالت تهوع یا استفراغ، ضربان سریع و قوی قلب، دمای بالای بدن بیش از ۱۰۳ درجه فارنهایت (۳۹ درجه سلسیوس)، قرمزی پوست در افرادی با رنگ پوست روشن از جمله این علائم است.
وی در پاسخ به این سؤال که چه زمانی لازم است با اورژانس 115 تماس بگیریم؟ توضیح می‌دهد: در بیشتر موارد، اگر فردی از گرما فاصله گرفته یا مایعات بیشتری بنوشد، علائم نیز بهبود می‌یابد؛ اما در بعضی موارد شخص کاهش سطح هشیاری را تجربه می‌کند که در آن زمان تماس با اورژانس 115 ضروری است.
این تکنسین نسبت به خطر گرمازدگی تکنسین اورژانس گفت: مردم در روزهای گرم از انجام فعالیت‌های بدنی شدید خودداری کنند و درصورتی‌که افراد مجبور به فعالیت در روزهای گرم و یا اوج گرما هستند با فواصل کوتاه استراحت کنند، مراقبت از سالمندان و جلوگیری از خروج آن‌ها از منزل در ساعات اوج گرما و استفاده از حوله یا پارچه مرطوب برای خنک کردن سر و بدن از دیگر توصیه‌های ارائه شده برای درامان ماندن از گرمازدگی است.
کارشناس کاهش خطر در بلایا و حوادث معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، با توجه ‌به صدور اطلاعیه‌های هواشناسی مبنی بر افزایش دما توصیه‌هایی را به مردم ارائه کرد و گفت: به دلیل افزایش دما در این روزها این هشدارها را جدی بگیرید:
مهندس کورش نخعی افزود: مواد گازی، فندک، نوشابه، عطرها و اسپری‌ها و باتری‌ها و به‌طورکلی هر قوطی بسته شده و بدون منفذ را درون خودرو قرار ندهید و با رعایت نکات امنیتی، کمی شیشه ماشین را پایین نگه دارید، (حتی یک سانتیمتر)، مخزن سوخت را به‌طور کامل پر نکنید (مقداری فضای خالی داخل باک برای گاز بنزین لازم است)، پر کردن سوخت ماشین در شب بهتر است، در زمان‌های گرم روز (از ساعت 10 صبح تا 5 عصر) با ماشین سفر نکنید، بیش‌ازحد باد لاستیک را پر نکنید.
مهندس نخعی درباره نیش حشرات در تابستان بیان داشت؛ در مناطق روستایی به خروج عقرب‌ها و مارها از سوراخ‌ها و درزهای موجود در زمین توجه شود. در مناطق بیرون از آبادی‌ها درب خودرو را در توقف‌های بین‌راهی به خاطر خنک شدن باز نگذارید، حتی درب صندوق‌عقب.
کارشناس کاهش خطر در بلایا و حوادث دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره گرمازدگی، اظهار داشت: آب و مایعات زیاد بنوشید و همواره مقداری آب‌خنک به همراه خود داشته باشید. از لباس با رنگ‌های روشن و کلاه مناسب استفاده کنید و از ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر از ترددهای غیر ضروری جدا خودداری فرمایید.
مهندس کورش نخعی درباره خطر آتش‌سوزی، هشدار داد: آبگرمکن‌های خانه‌ها را روشن نکنید و در صورت ضرورت درجه آن‌ها را کاهش دهید. مراقب باشید که سیلندرها و گازهای پیک نیک را در معرض نور مستقیم خورشید و حتی بیرون ساختمان قرار ندهید.
وی با توجه به مصرف بهینه برق نیز اشاره کرد و ادامه داد؛ زمان پیک مصرف برق را حتماً در نظر داشته باشید.
مهندس نخعی چند نکته هم درباره دیگر جانداران توصیه کرد و گفت: چند ظرف آب را در لبه پنجره‌ها، بالکن‌ها، حصارها، مزارع و در پشت‌بام‌ها در سایه قرار دهید تا تشنگی پرندگان و دیگر حیوانات برطرف شود.
کارشناس کاهش خطر در بلایا و حوادث معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، کورش نخعی؛ خاطرنشان کرد: همه بحران‌ها را می‌توان با تمهیدات لازم با کمترین خسارت‌ها پشت سر گذاشت.
در این اطلاعیه همچنین توسط کورش نخعی به افراد توصیه شده؛ در صورت خروج از منزل برای درامان ‌ماندن از گرمازدگی به محل‌های خنک پناه برده و در صورت احساس سرگیجه، رنگ‌پریدگی، استفراغ، تهوع یا تنگی نفس با ۱۱۵ تماس حاصل نمایند.


انتهای پیام/ زن: (50000)

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
گرمازدگی     اورژانس115     دکتر.عبدالرحیم.دادجو     محمد.رجبی    

تاریخ بروز رسانی:   8 تير 1401

تعداد بازدید:   ۶

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >