کارشناس برنامه سالمندان و میانسالان شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم:
سالمندان دیابتی در مسیر پیاده‌روی اربعین، مراقب قند خون خود باشند

20 شهريور 1401
کارشناس برنامه سالمندان و میانسالان شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم گفت: سالمندان دیابتی در مسیر پیاده‌روی اربعین، مراقب قند خون خود باشند.

مریم حمادی در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم بیان کرد: تعداد ۳ هزار و ۴۱۱ نفر سالمند ۶۰ سال به بالا تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم می‌باشند که از این تعداد، ۹۱۸ نفر مبتلا به بیماری دیابت بوده و تحت پوشش مراقبت‌های بهداشتی هستند.
کارشناس برنامه سالمندان و میانسالان شبکه بهداشت و درمان دیلم افزود: دیابت یک بیماری است که در آن تولید یا اثربخشی انسولین با مشکل مواجه می‌شود و باعث اختلال در سوخت‌وساز قند، چربی و پروتئین در بدن می‌شود.
وی ضمن تأکید بر اینکه سالمندان دیابتی در مسیر پیاده‌روی اربعین، مراقب قند خون خود باشند، عنوان کرد: با توجه به حضور دوستداران امام حسین (ع) در مراسم اربعین و طولانی بودن مسافت، احتمال انتقال بیماری‌های واگیر و گرمای هوا، خطر بروز مشکلات بهداشتی و درمانی برای برخی از زائرین عزیز را وجود می‌آورد و افراد دیابتی، در این مسیر ممکن است دچار افت قند خون شوند.
حمادی اضافه کرد: علائم افت قند خون در افراد دیابتی، تعریق، سردرد، تحریک‌پذیری، لرز، سرگیجه، خستگی بیش‌ازحد، گیجی و عدم تعادل، از دست دادن هوشیاری و درد شکم می‌باشند.
این کارشناس اظهار داشت: برای پیشگیری از افت قند خون، سالمندان باید برنامه غذایی منظمی داشته باشند و دست‌کم ۳ وعده غذایی هم‌اندازه و میان وعده داشته باشند و بین وعده‌های غذایی بیش از ۴ تا ۵ ساعت فاصله نگذارند.
وی افزود: پس از صرف وعده غذایی، نیم تا یک ساعت ورزش کنند و قند خون را قبل و بعدازآن چک نمایند.
کارشناس برنامه سالمندان و میانسالان شبکه بهداشت و درمان دیلم یادآور شد: بیماران دیابتی دستبند، گردنبند یا کارت ویژه‌ای همراه داشته باشید که نشان بدهد شما مبتلا به دیابت هستید.
انتهای پیام/ م.ب ۳۰۶۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
پیاده.روی.اربعین     سالمندان     مریم.حمادی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیلم        

تاریخ بروز رسانی:   20 شهريور 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >