رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان:
تست اچ آی وی در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت دشتستان رایگان انجام می‌گیرد

13 آذر 1401
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت دشتستان تست اچ آی وی (ایدز) به‌صورت رایگان انجام می‌گیرد.

ماریا خویشدوست در حاشیه مراسم نواختن زنگ هشدار ایدز در دبیرستان پسرانه طالقانی شهر برازجان افزود: آموزش و اطلاع‌رسانی در زمینه اچ آی وی یکی از استراتژی‌های برنامه کشوری پیشگیری از اچ آی وی در کشور است و برابری دسترسی همگان به خدمات پیشگیری و تشخیص اچ آی وی شعار روز جهانی ایدز در سال ۱۴۰۱ است که در حوزه بهداشت و درمان باید اقداماتی در این راستا انجام دهیم.

خویشدوست بیان کرد: ما در خصوص تشخیص و شناسایی بیماری ایدز با یک چالش روبرو هستیم و تا زمانی که انگ و تبعیض این بیماری در جامعه برداشته نشود، نمی‌توانیم افراد بیمار را شناسایی کنیم.
وی تصریح کرد: برای ارتقا آگاهی مردم و برداشته شدن انگ اجتماعی این بیماری، باید افراد مورد اعتماد مردم مانند ورزشکاران، هنرمندان و مسئولین برای انجام این تست پیش‌قدم باشند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتستان بیان کرد: آزمایش اچ آی وی (ایدز) در تمامی مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان به‌صورت رایگان انجام می‌شود و فرد داوطلب با یک قطره خون و کمتر از ۲۰ دقیقه از نتیجه آزمایش به‌طور محرمانه آگاه می‌شود.
خویشدوست تصریح کرد: متأسفانه این بیماری واکسن و درمان قطعی ندارد ولی با پیشرفت‌هایی که در زمینه ساخت دارو انجام‌شده، می‌توان با تشخیص سریع و به‌موقع این بیماری را کاملاً کنترل کرد و تعداد ویروس‌های را کاهش داد به‌طوری‌که که امکان انتقال آن به دیگر افراد وجود نداشته باشد.
رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتستان با اشاره به نقش آموزش و ارتقاء آگاهی افراد در شناسایی و کنترل این بیماری گفت: دانش آموزان به‌عنوان سفیران سلامت ما در خانواده‌ها هستند و نقش بسیار کلیدی در انتقال آموزش‌ها در سطح جامعه ایفا می‌کنند.

انتهای پیام/ س.غ ۳۰۳۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
تست.ایدز     ماریا.خویشدوست     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   13 آذر 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >