مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌؛
حضور و نقش روان شناسان به خصوص در بخش هوش معنوی بسیار مهم و تاثیرگذار است/ گزارش تصویری

27 آذر 1401
مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ علوم پزشکی بوشهر گفت: به دلیل اهمیت سبک زندگی در ترسیم آرمان‌شهر، روان شناسان نقشی اساسی داشته و در نوشتن هر برنامه آرمانی حضور و نقش روان شناسان به‌خصوص در بخش هوش معنوی بسیار مهم و تأثیرگذار است.

دکتر مهدی جمالی در اولین جلسه از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی اساتید که با موضوع هوش معنوی برگزار شد افزود: متأسفانه جایگاه معنویت که بعد اصلی وجود انسان است در زندگی امروزه مورد غفلت قرارگرفته شده است.
در ادامه دکتر محمدرضا بحرانی روان‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور بوشهر به بیان  و جایگاه معنویت و مؤلفه‌های هوش معنوی در زندگی پرداخت.
وی در ادامه بیان کرد: ویل دورانت تاریخ‌نگار و استاد فلسفه 54 سال مشغول تألیف مجموعه کتاب تاریخ تمدن بود و پس‌ازآن یک دست‌نوشته داشت که مجموعه از نامه‌هایی بود که به فلاسفه زمان خود در پاسخ به یک سؤال بود که زندگی چیست و مجموعه پاسخ‌های آنان را به‌صورت دست‌نوشته و یک کتاب درآورد.
عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور گفت: طبق نظریه روانشناسان دو نوع هوش وجود دارد. هوش سیال که به توانایی ذاتی فرد بستگی دارد و از طریق تحصیلات و تمرین و تجربه قابل کسب نیست و دومی هوش متبلور که این نوع هوش به توانایی ذاتی فرد بستگی ندارد و از طریق تحصیلات، کسب تجربه و آموزش به دست می‌آید. در یک تقسیم‌بندی دیگر انواع هوش انسان در روانشناسی به شش قسمت تقسیم می‌شود. هوش منطقی، هوش هیجانی، هوش سیاسی، هوش جسمانی یا فیزیکی ،هوش معنوی و هوش مدیریتی که هوش معنوی (SQ): ظرفیت افراد در دنبال کردن هدف متعالي زندگی شخصی با رعایت اخلاق، وجدان و تعهد به ارزش‌های انسانی است. این نوع هوشمندی به افراد کمک می‌کند تا مصالح اجتماعی و ملاحظات اخلاقی را در تصمیم‌گیری خود حاکم نمایند همچنین آرامش و حرکت به‌سوی کمال و تعالی را برای افراد به ارمغان می‌آورد.
دکتر بحرانی خاطرنشان کرد: هوش معنوی یکی از ابعاد توانمندی‌های انسان است که می‌تواند به این سؤال جواب دهد و برخلاف IQ  هوش معنوی ابعاد تربیتی و آموزشی در آن غالب است. بعضی از توانمندی‌ها در انسان ظرفیت بیشتری برای رشد دارند که مهم‌ترین آن هوش اخلاقی و معنوی است و متأسفانه خیلی اوقات معنویت با دین و ایدئولوژی اشتباه گرفته می‌شود درصورتی‌که تعاریفی که از معنویت وجود دارد ظرفیت وجودی انسان را مدنظر دارد.
اولین جلسه از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی اساتید با موضوع هوش معنوی با حضور دکتر محمدرضا بحرانی روان‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور و دکتر علی پاکیزه روان‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه خلیج‌فارس و اعضای هیات علمی و تعدادی از مسئولین دانشگاه برگزار شد.

در ادامه اساتید دانشگاه در خصوص دیدگاه‌ها و سؤالات خود به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
نشست.هم‌اندیشی     دکتر.مهدی.جمالی     دفتر.نهاد.رهبری     دکتر.محمدرضا.بحرانی    

تاریخ بروز رسانی:   27 آذر 1401

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >