رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه:
خطر عقرب و مارگزیدگی در فصل تابستان افزایش می‌یابد/بیشتر موارد گزش در روستاها اتفاق می‌افتد

21 خرداد 1402
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: با توجه به افزایش دما خطر مارگزیدگی و عقرب گزیدگی در مناطقی که آب‌وهوای مرطوب دارند افزایش می‌یابد

دکتر عصمت حیدری در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه بیان کرد: برای مقابله با مار و عقرب گزیدگی اطلاع‌رسانی در مورد مراقبت‌های پیشگیری از گزش و نکات ایمنی مربوطه ضرورت دارد.
دکتر حیدری گفت: در سال گذشته درمجموع ۲۲۴ مورد گزش در شهرستان گناوه گزارش‌شده است که ۱۶۸ مورد گزش توسط عقرب و ۵۶ مورد مارگزیدگی بوده است.
وی افزود: از ابتدای سال تاکنون ۵۱ مورد گزش در شهرستان داشته‌ایم که ۷۰ درصد موارد در روستاها و فضای باز حین تفریح رخ داده و از این تعداد ۷۵ درصد موارد گزش مربوط به گزش عقرب بوده است.
دکتر حیدری گفت: هر چند هزینه‌های سنگینی جهت درمان موارد گزش عقرب و مار در شهرستان صرف شده، اما خوشبختانه از سال گذشته تاکنون با انجام اقدامات به‌موقع درمانی همه موارد با موفقیت درمان شده‌اند و هیچ مورد مرگی گزارش نشده است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه تأکید کرد: بهسازی محیط منزل، نصب توری برای پنجره‌ها، پوشاندن فاصله در و کف زمین و درز دیوارها و استفاده از تخت خواب در محیط‌های باز، استفاده کارگران و کشاورزان از دستکش و کفش مناسب قبل از اینکه دست به زیر سنگ و علف و گیاه ببرند و... از راهکارهای پیشگیری از گزش توسط مار و عقرب می‌باشند.
دکتر حیدری افزود: تورم موضعی، حساسیت و سوزش، بی‌قراری، تاری دید، افزایش تعریق و ترشح بزاق و تنگی تنفس از علائم گزش است که فرد باید در اسرع وقت به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کند.انتهای پیام/ م.ن ۳۰۸۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
عقرب.گزیدگی     مار.گزیدگی     فرهنگ.سلامت     دکتر.عصمت.حیدری     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    
   

تاریخ بروز رسانی:   21 خرداد 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >