کارشناس شبکه بهداشت و درمان تنگستان:
حذف نمک یکی از مهم‌ترین اقدامات در پیشگیری از فشارخون بالاست

12 مهر 1402
کارشناس واحد غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان تنگستان گفت: متأسفانه استفاده بی‌رویه از نمک در مواد غذائی سلامت جامعه را تهدید می‌کند لذا حذف نمک را یکی از مهم‌ترین اقدامات در پیشگیری از فشارخون بالا ذکر می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان تنگستان عباس قاسمی در جمع اساتید دانشگاه آزاد اسلامی و مربیان بهداشت آموزش‌وپرورش تنگستان در اهرم بیان داشت: عدم استفاده از مواد غذائی پرنمک مانند غذاهای فست فودی، کنسروها، ماهی شور، پرهیز از آوردن نمک سر سفره، استفاده از آجیل و خشکبار خام و استفاده از ادویه‌جات و سبزی‌های معطر برای طعم دار کردن غذا به‌جای نمک از راه‌های کاهش مصرف نمک و پیشگیری از ابتلا به فشارخون بالاست.
کارشناس واحد غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان تنگستان اظهار داشت: فشارخون بالا سومین عامل مرگ در دنیا است و این در حالی است که تنها نيمي از موارد ابتلا به فشارخون شناسایی‌شده است كه از اين تعداد نيمي تحت درمان هستند و از بين افراد تحت درمان نيز تنها یک‌سوم از موارد فشارخون، تحت كنترل هستند.
قاسمی تصریح کرد: ارث، سن، چاقی، جنسیت، فعالیت بدنی کم، مصرف الکل و دخانیات، مصرف زیاد نمک، استرس و فشارهای عصبی از عوامل ایجادکننده فشارخون بالا هستند.
وی تنها راه تشخیص فشارخون بالا را اندازه‌گیری آن با دستگاه فشارسنج خواند و افزود: سردرد در ناحیه پشت سر، سرگیجه، تاری دید، تپش قلب، تنگی نفس و درد قفسه سینه از علائم فشارخون بالا است.
قاسمی بابیان اینکه فشارخون بالا در مواقعی می‌تواند هیچ‌گونه علامتی نداشته باشد و به همین دلیل به آن قاتل خاموش می‌گویند تأکید کرد: درصورتی‌که بیماری فشارخون کنترل نشود عوارضی همچون بیماری‌های قلبی عروقی، سکته‌های قلبی و مغزی، آسیب‌های کلیوی و آسیب‌های چشمی را موجب خواهد شد.
وی با توصیه به‌اندازه گیری فشارخون حتی در افرادی که فشارخون طبیعی دارند اظهار داشت: غذاهای حاوی کلسیم بالا مثل لبنیات کم‌چرب، مصرف غذاهای حاوی پتاسیم بالا مثل موز، پرتقال، گوجه‌فرنگی و کیوی، مصرف میوه‌ها و سبزی‌های همچون سیر، گوجه‌فرنگی، تره‌فرنگی، شنبلیله، شوید، کرفس، لیموترش، گلابی، زیتون، پیاز، مصرف گوشت بدون چربی و ماهی و عدم استفاده از فست فود ها می‌تواند کمک شایانی به پیشگیری و کنترل بیماری فشارخون نماید.

انتهای پیام/ ن.ا ۳۰۱۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را آزما بخواهید

کلمات کلیدی:
فشارخون.بالا     آموزش.اساتید     دانشگاه.آزاد.تنگستان     آموزش.پرورش.تنگستان     عباس.قاسمی    

تاریخ بروز رسانی:   12 مهر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >