از ابتدای سال تاکنون؛
۶۱۰ نوزاد کنگانی غربالگری شنوایی شدند

12 مهر 1402
کارشناس برنامه سلامت گوش و شنوایی نوزادی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان از غربالگری شنوایی ۶۱۰ نوزاد از ابتدای سال تاکنون در این شهرستان خبر داد.

اکرم نوروزحقی نوبیجاری در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان اظهار داشت: شیوع کم شنوایی ناتوان‌کننده دوره نوزادی یک تا سه در هر ۱۰۰۰ تولد زنده است.
کارشناس برنامه سلامت گوش و شنوایی نوزادی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان افزود:  سلامت شنوایی و ارتباط شنیداری نقش شایانی در تمام مراحل زندگی افراد دارد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه حدود ۶۰ درصد کم‌شنوایی‌های یک یا دوطرفه گوش در کودکان (در دوران نوزادی) از طریق مداخله به‌موقع قابل‌پیشگیری و برطرف شدن است، بنابر این اهمیت الزام به انجام غربالگری نوزادی از طریق ارزیابی و غربالگری بهنگام در کمتر از یک‌ماهگی (دوره نوزادی) دوچندان شده است.
نوروزحقی نوبیجاری اظهار داشت: اطلاع‌رسانی و آموزش کامل به عموم مردم و خصوصاً مادران باردار در خصوص اهمیت انجام غربالگری در زمان طلایی دوره نوزادی به‌صورت مستمر انجام می‌گردد و همکاران مراقب سلامت این مهم را از طریق شناسایی زنان باردار، اطلاع زمان زایمان و ارجاع به‌موقع به مراکز غربالگری شنوایی‌سنجی و بررسی وضعیت غربالگری شنوایی و در صورت نیاز پیگیری انجام تست‌های تشخیصی و توزیع پمفلت و تراکت‌های آموزشی به نحو مطلوبی انجام می‌دهند.
وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری ۶۱۰ نوزاد پیگیری و غربالگری شنوایی برایشان انجام شده است و مواردی که نیاز به تست‌های تشخیصی دارند، به‌صورت مستمر تا سلامت کامل شنوایی در حال پیگیری هستیم.
کارشناس مرکز تخصصی شنوایی شهرستان کنگان نیز اظهار داشت: غربالگری شنوایی نوزادان بسیار مسئله مهمی است، زیرا بیشتر کودکان صداها را هنگام تولد و حتی قبل از تولد می‌شنوند و گوش می‌دهند، آن‌ها یادگیری صحبت را با تقلید از صداهایی که در اطراف خود می‌شنوند و صدای والدین و مراقبانشان را یاد می‌گیرند.
رضوان دشتی افزود: همه نوزادان با شنوایی کامل به دنیا نمی‌آیند، برخی از آن‌ها با کم شنوایی یا ناشنوایی مطلق متولد می‌شوند و یا به‌مرور شنوایی خود را از دست می‌دهند، کودکانی که کم شنوایی دارند مانند کودکانی که شنوایی کامل دارند گفتار و زبان را یاد نمی‌گیرند، به همین دلیل تشخیص کم شنوایی در اسرع وقت بسیار مهم است، به دلیل نیاز به شناسایی سریع و مداخله برای کم شنوایی دوران کودکی برنامه‌های جهانی غربالگری شنوایی نوزادان در بسیاری از کشورها انجام می‌شود.
۲۲ هزار نوزاد کنگانی غربالگری شنوایی شده‌اند
وی بیان کرد: ۲۲ هزار و ۷۳۴ نوزاد کنگانی از سال ۱۳۸۸ تا نیمه دوم سال ۱۴۰۲ غربالگری شنوایی شده‌اند.
دشتی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری جهت ۴ نوزاد مشکل شنوایی تشخیص داده ‌شده که یک مورد مشکل شنوایی یک گوش و ۳ نوزاد کم شنوایی هر دو گوش است.
با توجه به عملکرد خوب مرکز تخصصی شنوایی‌سنجی شهرستان در اجرای طرح غربالگری نوزادی و تشخیصی و پوشش ۱۰۰ درصدی برنامه از کارشناس برنامه رضوان دشتی توسط رییس شبکه تقدیر و تشکر به عمل آمد.

انتهای پیام/ م.س ۳۰۷۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
سلامت.گوش.نوزادی     غربالگری.شنوایی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.کنگان     رضوان.دشتی     اکرم.نوروزی    

تاریخ بروز رسانی:   12 مهر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >