رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه:
پویش ملی غربالگری دیابت و پرفشاری خون در شهرستان گناوه آغاز شد

28 آبان 1402
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: طرح پویش ملی غربالگری دیابت و پرفشاری خون برای ارتقا برنامه سلامت خانواده در شهرستان گناوه آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه، دکتر عصمت حیدری اظهار داشت: هدف این برنامه افزایش نسبی شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به دیابت و پرفشاری خون در شهرستان و همچنین افزایش آگاهی جامعه هدف نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل دیابت و پرفشاری خون است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: از جمله عوارض فشارخون بالا و دیابت؛ سکته‌های قلبی، سکته‌های مغزی، نارسایی کلیه، دیالیز، قطع عضو و اختلال حرکت و اختلال بینایی است.
وی تأکید کرد: افرادی که فشارخون آن‌ها اندازه‌گیری می‌شود قبل از اندازه‌گیری باید نیم ساعت قبل از اندازه‌گیری فشارخون از مصرف کافئین (قهوه و چایی)، الکل، مصرف مواد دخانی خودداری کنند و فعالیت بدنی شدید انجام ندهند، ناشتا نباشند، قبل از اندازه‌گیری فشارخون مثانه آن‌ها خالی باشد، به مدت ۵ دقیقه قبل از اندازه‌گیری فشارخون استراحت کنند و با هیجان صحبت نکنند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: افراد دارای اضافه‌وزن، چاقی، افرادی که سابقه خانوادگی دیابت دارند، افراد کم‌تحرک و خانم‌های باسابقه دیابت بارداری از جمله افراد در معرض خطر دیابت می‌باشند، برای این افراد و افرادی که در این غربالگری فشارخون ۱۴۰ روی ۹۰ یا بالاتر دارند و افراد بالای ۴۰ سال آزمایش قند ناشتا درخواست می‌شود.
دکتر حیدری تأکید کرد: گروه هدف این پویش، کلیه افراد بالای ۱۸ سال ایرانی (متولدین ۲۰ آبان ۱۳۸۴) و قبل از آنکه تعداد آن‌ها ۷۸ هزار و ۶۵۹ نفر و کلیه زنان باردار به تعداد ۸۱۱ نفر می‌باشند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: افراد می‌توانند علاوه بر مراکز جامع در شهر، روستا و خانه‌های بهداشت، سایر پایگاه‌های ثابت، پایگاه میدان امام (ره)، شهدای گمنام، کلینیک شفا، درمانگاه‌های بزرگمهر، ابوریحان، رازی، ابن‌سینا، درمانگاه مطهری (تأمین اجتماعی)؛ بیمارستان سوختگی و امیرالمؤمنین (ع) شهرستان نیز مراجعه کنند و همچنین اعزام تیم سیار به کلیه ادارات شهرستان جهت غربالگری پرسنل نیز انجام می‌شود.
انتهای پیام/ ر.د ۳۰۸۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
غربالگری     دیابت     فشار.خون     دکتر.عصمت.حیدری     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   28 آبان 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >