افزایش مراقبت‌ها در ورودی فرودگاه بوشهر با توجه به وجود تب دانگ و پشه آئدس

26 خرداد 1403
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به حضور پشه آئدس مراقبت نسبت به پروازهای خارجی و ورود حجاج بسیار بیشتر خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر قاسم برجوئی‌فرد در نشست هماهنگی و پیشگیری و کنترل بیماری‌های منتقله از پشه آئدس که در اداره کل فرودگاه بوشهر برگزار شد اظهار داشت: با توجه به حضور پشه آئدس در عربستان و امارات و پیدا شدن این پشه در بوشهر، مراقبت نسبت به پروازهای خارجی و ورود حجاج بسیار بیشتر خواهد شد.

وی افزود: در کشورهای اطراف ما تب دانگ و پشه آئدس وجود دارد ولی متأسفانه بعضی از آن‌ها در این خصوص صادق نیستند و برخی نیز نظام مراقبتی قوی ندارند.

دکتر برجوئی‌فرد خطاب به مدیرکل فرودگاه بین‌المللی استان بوشهر گفت: بهترین راه برای مواجهه با این مشکل افزایش سطح سواد سلامت مردم است و برای این کار باید با نصب بنرهای آموزشی در سطح فرودگاه، مسافران ورودی با دیدن هشدارها، آگاه بشوند که در صورتی که پشه آن‌ها را گزش کرده یا علائم دارند به مراقبان بهداشتی اطلاع دهند.

این مقام مسئول بهداشتی افزود: مراقبان بهداشتی با هر پروازی در نقطه صفر که همان محل ورود مسافرین و حجاج است قرار دارند تا با معاینه، موارد مشکوک احتمالی را پیدا کنند.

وی افزود: بیماری تب دانگ یک بیماری ویروسی است که مشخصه آن بروز تب چندروزه‌ای است که با دو یا بیشتر از نشانه‌های دیگری مانند تهوع، استفراغ، بثورات پوستی، سردرد، درد پشت چشم، بدن‌درد و درد عضلانی، درد مفاصل و خونریزی زیرپوستی همراه می‌شود.

دکتر برجوئی‌فرد اضافه کرد: با توجه به صید پشه ناقل این بیماری (پشه آئدس) در کشور و استان، توصیه می‌شود که در صورت مسافرت به کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس و داشتن علایم بالا، حتماً به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کرده و پزشک خود را از سابقه مسافرت آگاه کنید.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: همچنین توصیه می‌شود که همواره و به‌خصوص در صورت احساس ناخوشی، با استفاده از قلم دورکننده حشرات و پوشیدن لباس‌های رنگ روشن و آستین‌بلند، خود را از گزشِ انواع پشه محافظت کنید.

 

انتهای پیام/ م.ب 2020

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
پشه.آئدس     تب.دانگ     مراقبت.پرواز     ورود.خروج.حجاج     دکتر.قاسم.برجوئی‌فرد     معاون.بهداشت    

تاریخ بروز رسانی:   26 خرداد 1403

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >