متخصص کلیه و مجاری ادراری بیمارستان شهید گنجی برازجان:
سرطان پروستات و مثانه از شایع‌ترین سرطان‌ها بین مردان هستند

3 تير 1403
متخصص کلیه و مجاری ادراری بیمارستان شهید گنجی برازجان گفت: سرطان پروستات و مثانه از شایع‌ترین سرطان‌ها بین مردان هستند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان، دکتر امین مشتاقی اضافه کرد: متأسفانه سرطان مثانه یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها بین مردان است و علت آن ناشناخته است و این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های غیرطبیعی به‌سرعت رشد می‌کنند و به‌سرعت و غیرقابل‌کنترل تکثیر و به سایر بافت‌ها حمله می‌کنند.

 وی بیان کرد: سیگار، تریاک، قلیان، آلاینده‌های محیطی و مواد شیمیایی از اصلی‌ترین عوامل ابتلای به این سرطان هستند.

دکتر مشتاقی تصریح کرد: بسیاری از افراد مبتلا به سرطان مثانه می‌توانند در ادرار خود خون داشته باشند، اما هنگام ادرار بدون درد باشند و تعدادی از علائم وجود دارد که ممکن است سرطان مثانه را نشان دهد مانند خستگی، کاهش وزن و حساسیت به استخوان.

متخصص کلیه و مجاری ادراری بیمارستان شهید گنجی برازجان گفت: عوامل و رفتارهایی مانند سیگار نکشیدن، اجتناب از دود سیگار دست‌دوم، اجتناب از سایر مواد شیمیایی سرطان‌زا، نوشیدن مقدار زیادی آب می‌تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را کاهش دهد.

دکتر مشتاقی بابیان اینکه یکی دیگر از سرطان‌های شایع در مردان، سرطان پروستات است گفت: از علائم شایع این سرطان، وجود خون در ادرار، مشکل در دفع ادرار، تکرر ادرار، درد هنگام تخلیه ادرار است.

وی تأکید کرد: رژیم غذایی و سبک زندگی مناسب می‌تواند به کاهش خطر این بیماری کمک کند و همین موضوع برای افرادی که سرطان پروستات در آن‌ها تشخیص داده شده است، نیز صادق است.

دکتر مشتاقی افزود: تشخیص زودهنگام سرطان پروستات بسیار مهم بوده و در درمان تأثیر دارد، بهترین راه تشخیص این بیماری غربالگری و معاینه منظم توسط پزشک متخصص است.

متخصص کلیه و مجاری ادراری بیمارستان شهید گنجی برازجان با تأکید بر اینکه، مهم‌ترین کار برای پیشگیری از بروز این بیماری‌ها چکاپ سالیانه است، گفت: این کار می‌تواند منجر به تشخیص زود هنگام بیماری‌های مختلف شود.

انتهای پیام/س.غ ۳۰۳۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
سرطان.پروستات     سرطان.مثانه     دکتر.امین.مشتاقی     بیمارستان.شهید.گنجی     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   3 تير 1403

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >