فشارخون بالا یکی از مهم‌ترین عوامل دخیل در بیماری قلبی و سکته مغزی

26 ارديبهشت 1395
پزشک مرکز بهداشت و درمان شبکه عسلویه گفت: فشارخون بالا یکی از مهم‌ترین عوامل دخیل در بیماری قلبی و سکته مغزی است که این دو بیماری ازجمله عوامل مرگ زودرس و معلولیت در جهان هستند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه؛ دکتر مطهره سادات میر حاج افزود: فشارخون بالا سبب افزایش خطر بروز حملات قلبی، سکته و نارسایی کلیوی می‌شود که در صورت کنترل نکردن حتی می‌تواند موجب نابینایی، نامنظمی ضربان قلب و نارسایی قلبی شود.
دکتر میر حاج گفت: بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 شیوع فشارخون 60 درصد افزایش‌یافته و به بیش از یک میلیارد نفر برسد.
وی خاطرنشان کرد: فشارخون بالا عامل 54 درصد سکته‌های مغزی و 47 درصد بیماری‌های ایسکمیک قلبی است.
پزشک مرکز بهداشت و درمان شهرستان عسلویه گفت: بر اساس آخرین آمار بیش از 16 درصد جمعیت 14 تا 65 سال کشور دارای فشارخون بالا هستند.
وی تصریح کرد: فشارخون بالا علائم آشکاری ندارد و معمولاً شناخته نمی‌شود و راهی برای اطلاع از آن وجود ندارد مگر اینکه توسط پزشکان مراکز بهداشتی اندازه‌گیری شود.
میر حاج گفت: به دلیل تغییرات روزانه در فشارخون، اندازه‌گیری فشار برای تشخیص بیماری باید در چند نوبت و موقعیت انجام شود.
این پزشک ضمن اشاره به شناسایی آسان بیماری فشارخون بالا خاطرنشان کرد: معمولاً کنترل این بیماری با تغییر در شیوه زندگی مانند کاهش مصرف نمک و یا در صورت لزوم دارودرمانی انجام‌پذیر است.
دکتر میر حاج اظهار داشت: هدف روز جهانی فشارخون تشویق افراد به‌اندازه گیری فشارخون خود در منزل یا توسط کارکنان بهداشتی و ایجاد تغییرات ساده در شیوه زندگی است که اثر بسیار مهمی دارد.
انتهای پیام/ ا.پ 3090
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
روز.جهانی.فشارخون     فرهنگ.سلامت     مطهره‌سادات.میرحاج     شبکه.بهداشت‌درمان     شهرستان.عسلویه        

تاریخ بروز رسانی:   26 ارديبهشت 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >