اعضای بیمار مرگ مغزی در بوشهر به نیازمندان اهدا شد

12 خرداد 1395
خانواده یک بیمارمرگ مغزی در بوشهر اعضای بدن عزیز خود را به بیماران نیازمند پیوند، اهدا کردند.

عضو گروه آموزشی کوردیناتورپشتیبان انجمن اهدای عضو ایرانیان در این باره توضیح داد: براساس تماسی که از بیمارستان شهید گنجی شهر برازجان با واحد فراهم آوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برقرار شد، گزارشی از یک مورد مشکوک به مرگ مغزی در این بیمارستان دریافت شد.
دکتر سید کیهان هادی صادق افزود: به دنبال این تماس تیم فراهم آوری به اتفاق پزشکان دانشگاه علوم پزشکی به بیمارستان شهید گنجی برازجان اعزام و کارهای اولیه و آزمایش‌های مختلفی برای این بیمارانجام شد.
وی اضافه کرد: این بیمار به نام 'خاتون ملایی' زنی 37 ساله بود که سه تا چهار روز پیش به دلیل خونریزی شدید مغزی و با کاهش هوشیاری شدید به بیمارستان شهید گنجی برازجان منتقل و در آی سی یو بستری شده بود و تحت مراقبت ویژه قرار داشت.
دکترهادی صادق افزود: با انجام سی تی اسکن، مرگ مغزی بیمار تایید و وضعیت وی برای خانواده بیمار تشریح شد.
وی ادامه داد: در این شرایط از خانواده بیمار درخواست انجام کاری بزرگ شد که خانواده آن عزیز موافقت کردند تا با اهدای عضو عزیزشان یادگاری از وی در این دنیا داشته باشند.
دکتر هادی صادق اظهار کرد: ملت ایران ملتی ایثارگرهستند و همواره در همه شرایط حضور آگاهانه و فعال دارند و با اطلاع رسانی در هرکار خداپسندانه ای از جمله اهدای عضو عزیزانشان مشارکت فعالی خواهند داشت.
وی با تاکید بر اهمیت نقش رسانه های عمومی و صدا و سیما در آگاه سازی مردم دراهدای اعضای بیماران مرگ مغزی گفت: بعد از تشخیص مرگ مغزی و نگه داشتن بیمار در شرایط ثابت و ایده آل تیم هماهنگ کننده مهمترین وظیفه هماهنگی با خانواده بیمار را برعهده دارد.
دکتر هادی صادق افزود: اهدای عضو بیمار مرگ مغزی تصمیم بزرگ و سختی است که خانواده ها باید سریعتر در این مورد اقدام کنند.
وی یادآور شد: هربیمار مرگ مغزی امکان اهدای هشت عضو بدن خود شامل کلیه ها، قلب، کبد، روده، ریه ها و پانکراس را دارد که هرچه زمان اهدا از زمان اعلام مرگ مغزی نزدیکتر باشد امکان استفاده از این اعضا و نجات هشت نفر بیمار نیازمند وجود دارد.
دکتر هادی صادق گفت: با گذشت بیش از پنج روز از زمان اعلام مرگ مغزی با توجه به امکان تخریب و از دست رفتن کارکرد برخی از اعضا قابلیت اهدای عضو تنها به سه تا چهار نفر کاهش می یابد.
وی اظهار امیدواری کرد: با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به خانواده ها امکان تصمیم گیری سریعتر و زمینه کمک به بیماران بیشتری فراهم می شود.
کوردیناتور ارشد تیم فراهم آوری و اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز در این ارتباط گفت: پس از موافقت خانواده این بیمار مرگ مغزی با اهدای عضو و هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تیم برداشت عضو این دانشگاه به بوشهر اعزام شدند و در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر به برداشت کلیه ها و کبد این بیمار اقدام کردند تا در شیراز به بیماران نیازمند پیوند زده شود.
دکتر محمد رضا صالحی با بیان اینکه هم اکنون امکان پیوند اعضا در استان بوشهر وجود ندارد افزود: عمل پیوند قلب و ریه درشیراز انجام نمی شود و امکان انتقال بیمار مرگ مغزی به تهران فقط با رضایت خانواده و با آمبولانس آی سی یو دار زمینی یا اورژانس هوایی ممکن است.
انتهای پیام/ م.غ 1023
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
اهدای‌عضو     مرگ.مغزی     دکتر.سیدکیهان.هادی‌صادق    

تاریخ بروز رسانی:   12 خرداد 1395

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >