قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
استفاده از ظرفیت‌های مردمی و همکاری‌های بین بخشی در حوزه سلامت ضروری است

17 خرداد 1395
قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: باوجود تلاش‌های و اقدامات صورت گرفته در حوزه سلامت توسط وزارت بهداشت و درمان، این اقدامات ناکافی است و به‌طور یقین نیاز به استفاده از ظرفیت‌های مردمی و همکاری‌های بین بخشی در این حوزه ضروری است.

دکتر حیدر عزیز نژاد در همایش خیرین سلامت دشتستان افزود: نگاه کارشناسی به موضوع سلامت از جانب سازمان‌های مردم‌نهاد جای خرسندی دارد به‌گونه‌ای که آگاهی بخشی و ارتقای سطح فرهنگ سلامت موجب ارتقای سلامت جامعه می‌شود.
وی تصریح کرد: تنها 20 درصد از سهم تأمین سلامت بر عهده وزارت بهداشت است و مابقی آن بستگی به سبک زندگی مردم و با همکاری‌های بین بخشی تأمین می‌شود که در این میان نقش سازمان‌های مردم‌نهاد بسیار پررنگ است.
قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: امروزه کارشناسان اقتصاد بهداشت عقیده دارند که هر میزانی که در پیشگیری سرمایه‌گذاری شود، موجب صرفه‌جویی در هزینه درمان به میزان هفت برابر سرمایه‌گذاری اولیه می‌شود.
کاهش چشمگیر هزینه‌های درمانی با اجرای طرح تحول نظام سلامت
دکتر عزیز نژاد گفت: از ابتدای سال ۹۳ و پس ابلاغ سیاست‌های کلی از جانب مقام معظم رهبری، طرح تحول نظام سلامت باوجود مشکلات و کاستی‌های اساسی آغاز شد که در حوزه درمان هدف اصلی آن کاهش پرداختی از جیب مردم بود.
وی افزود: در ابتدا سهم مردم از هزینه درمان صرفاً ۱۰ درصد و برای اقشار آسیب‌پذیر پنج درصد بود که همین دوره آغازین ما شاهد افزایش چشمگیر مراجعه مردم به مراکز درمانی همچون مراکز جراحی قلب بودیم و مسلماً مراجعه بیمار به مرکز جراحی پس از کاهش هزینه‌های درمانی تأییدکننده عدم توانایی بیمار در پرداخت هزینه‌های درمانی پیش از اجرایی شدن این طرح است.
کیفیت هتلینگ بیمارستان‌های دولتی استان بوشهر افزایش یافت
وی تصریح کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت کیفیت هتلینگ بیمارستان‌های دولتی استان بوشهر افزایش یافت.
قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: کوتاه شدن دست دلالان به‌ویژه در زمینه تجهیزات پزشکی از برکات دیگر اجرای طرح بود زیرا که دیگر نیازی به مراجعه بیمار برای تهیه وسایل درمانی نبوده و مراکز درمانی موظف به تهیه وسایل و داروهای موردنیاز بیمار هستند.
دکتر عزیز نژاد اضافه کرد: حوزه بهداشت نیز بعد از درمان به‌واسطه طرح تحول نظام سلامت دستخوش تغییرات اساسی شد ازجمله ساماندهی وضعیت جمیعت حاشیه‌نشین شهرها و پوشش دهی بیش از ۱۰ میلیون جمعیتی که تابه‌حال تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی نبودند.
اجرای طرح قلب سالم و بهداشت دندان در بوشهر
دکتر عزیز نژاد با اشاره به دو فعالیتی که به‌صورت ویژه و منحصربه‌فرد در استان بوشهر در حال انجام است، خاطرنشان کرد: یکی از این طرح‌ها پروژه قلب سالم بوشهر است که هدف آن ارزیابی و پایش سلامت قلب تمامی افراد بالای ۳۰ سال است و طرح دوم نیز بحث بهداشت دهان و دندان است که ما را موظف می‌کند در کنار آموزش به کودکان در زمینه بهداشت دهان و دندان، تمامی مشکلات دندانی آنها شامل پوسیدگی و آسیب‌های عصب دندان به‌صورت رایگان ترمیم شوند.
قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در راستای اجرای این سیاست بیش از ۱۲ مرکز تخصصی دهان و دندان در حال ساخت است که تعدادی از آنها نیز به بهره‌برداری رسیده و ۱۲ خودرو به‌صورت سیار و با تمامی تجهیزات دندانپزشکی ارائه خدمت خواهند کرد.

انتهای پیام/ س.غ 3030

کلمات کلیدی:
همایش     خیرین.سلامت     دکتر.حیدر.عزیزنژاد        

تاریخ بروز رسانی:   17 خرداد 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >