در اقدامی نادر:
نوجوان دشتستان از دیالیز رهایی یافت/ بازگشت عملکرد طبیعی کلیه‌ها

24 شهريور 1395
پزشک مجاری ادراری بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان در اقدامی نادر توانسته نوجوانی را از زحمت دیالیز مکرر رهایی بخشد و عملکرد طبیعی سیستم دفع ادرار او را بازگرداند.

به گزارش شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، بیمار نوجوانی ١۷ ساله بود که با عارضه کوچکی غیرطبیعی مثانه، بی‌اختیاری ادراری، مشکل نخاعی مادرزادی و در پی این موارد با نارسایی شدید کلیه روبرو بود.
دکتر کیان امیدبخش پزشک معالج این نوجوان بابیان اینکه بازگشت دوطرفه ادرار به کلیه مانع عملکرد طبیعی کلیه‌ها شده بود و بیمار را مجبور به دیالیز منظم می‌کرد اظهار داشت: در اولین اقدام برای جلوگیری از بازگشت زیان‌بار ادرار به کلیه‌ها، مثانه به پوست متصل شد (وزیکوستومی پوستی) تا فشار از روی کلیه‌ها برداشته شود و با این اقدام در طول مدت چند ماه توانستیم عملکرد طبیعی کلیه را فراهم کنیم.
وی افزود: در مرحله دوم اقدامات درمانی شامل افزایش فضای مثانه می‌شد که در این مرحله به کمک تیم درمان بیمارستان شهید گنجی، موفق شدیم با جدا کردن قطعه کوچکی از روده باریک بیمار، مثانه جدیدی برای این بیمار بسازیم و با این کار خطر از دست دادن کلیه‌ها برطرف شده است.
دکتر امیدبخش گفت: با توجه به حساسیت و طولانی بودن مدت این عمل، این جراحی توسط تیم مجرب اتاق عمل بیمارستان شهید گنجی برازجان انجام‌شده است که از این تیم تقدیر و تشکر می‌کنیم.
وی ادامه داد: با اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت، در بخش درمان و فراهم شدن تجهیزات و زمینه‌های چنین جراحی‌هایی در بیمارستان دولتی با هزینه و تعرفه دولتی، رضایت‌مندی مردم را در پی داشته است.
به گزارش شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، بیمار به مدت ۱۰ روز در بیمارستان تحت مراقبت درمانی بوده و وضعیت عمومی این نوجوان اکنون مطلوب گزارش‌شده است.
در دو ماه اخیر عمل برداشتن تومور سه کیلویی (سرطان) در کلیه دختربچه هشت‌ساله و همچنین عمل موفقیت‌آمیز سرطان پروستات که در این عمل بیمار به‌صورت کامل کنترل ادرار خود را به دست آورده و عمل جراحی رفع تنگی خروجی کلیه راست در دختربچه ۳ ساله توسط این پزشک متخصص انجام‌شده است.
انتهای پیام/س.غ 3030

کلمات کلیدی:
دیالیز     دکتر.کیان.امیدبخش     بیمارستان.شهید.گنجی     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   24 شهريور 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

نظرات ارسالی
احسنت
ناشناس

لینک به این صفحه
< >