وارنیش فلوراید ضامن مراورید های دهان کودکان

7 مهر 1395
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: مشکلات پوسیدگی دندان‌ها به‌صورت تدریجی از زمان کودکی شکل می‌گیرد و والدین می‌توانند با انجام وارنیش فلوراید تراپی از دندان کودکان مواظبت بکنند.

دکتر علیرضا حاجیونی افزود: با توجه به اهمیت سلامت دهان و دندان به‌خصوص در افراد زیر 14 سال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام به اجرای وارنیش فلورایدتراپی کرده است.
وی تصریح کرد: مرحله‌ی اول این طرح در مهر و آبان ماه سال 94 برگزار شد و در همین راستا در فروردین و اردیبهشت‌ماه سال جاری مرحله دوم این طرح اجرا گردید که کودکان 6 الی 3 ساله در مهدکودک‌ها و دانش آموزان مقطع ابتدایی خدمت گرفتند.
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بوشهر اضافه کرد: با شروع سال تحصیلی جدید (نیمه دوم مهرماه) مرحله‌ی سوم این طرح در کلیه مدارس ابتدایی شهرستان آغاز می‌گردد و هم‌زمان در مهدکودک‌ها نیز این طرح جهت کودکان 3 الی 6 ساله قابل‌اجرا می‌باشد.
دکتر حاجیونی اظهار کرد: والدینی که دارای کودک 3 الی 6 ساله می‌باشند و در مهدکودک ثبت‌نام نکرده‌اند، برای دریافت خدمات وارنیش فلوراید تراپی می‌توانند به مراکز خدمات جامع سلامت محل سکونت خود مراجعه نمایند.
وی تصریح کرد: وارنیش فلوراید مایعی غلیظ و نسبتاً چسبنده است که حاوی فلوراید بوده و استفاده از آن آسان، بدون درد و راحت است و نیازی به بی‌حسی ندارد.
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بوشهر افزود: این ماده به‌راحتی توسط یک برس یک‌بارمصرف بر روی دندان‌ها مالیده می‌شود اگرچه وارنیش فلوراید ممکن است باعث تغییر رنگ موقتی دندان به رنگ زرد شود اما با جذب فلوراید و پاک شدن وارنیش این رنگ نیز از بین خواهد رفت.
دکتر حاجیونی اظهار کرد: فلوراید ماده‌ای است که با مواد معدنی مینای دندان ترکیب‌شده و دندان را در مقابل اسید تولیدشده که توسط میکروب‌های موجود در دندان ایجاد می‌گردد، مقاوم می‌سازد.
این مقام مسئول گفت: باید توجه داشت که اثربخشی وارنیش فلوراید منوط به زمان کافی برای تماس با دندان بوده و به همین خاطر حداقل 4-2 ساعت بعد از زدن وارنیش فلوراید به دندان از خوردن و آشامیدن باید خودداری کرد و از وارنیش فلوراید می‌توان حداقل 2 بار در سال استفاده شود.
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بوشهر خاطرنشان کرد: کاهش پوسیدگی دندان به میزان 25 تا 45 درصد با انجام وارنیش فلورایدتراپی یکی از مهم‌ترین نتایج اجرای دقیق و کامل این طرح خواهد بود.
گفتنی است در مدارس ابتدایی این خدمت توسط پرسنل سلامت مرکز بهداشت شهرستان و در مهدکودک‌ها توسط مربیان مربوطه ارائه خواهد شد.
انتهای پیام/ ا.س- 3000

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
وارنیش.فلوراید     دکتر.علیرضا.حاجیونی     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   7 مهر 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >