رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
اهدای عضو نیازمند فرهنگ‌سازی/ هر ۳۰ بوشهری یک نفر کارت اهدا عضو دارد/ گزارش تصویری

7 آذر 1397
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه «اهدای عضو» به فرهنگ‌سازی نیاز دارد گفت: از هر ۳۰ نفر بوشهر یک نفر کارت اهدای عضو دریافت کرده است.

دکتر سعید کشمیری در جمع اعضای واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: مهم‌ترین حلقه اهدای عضو فرهنگ‌سازی است و ما هرچه جلوتر می‌رویم می‌بینیم که فرهنگ‌سازی منجر به این می‌شود که کار ما برای گرفتن رضایت آسان‌تر می‌شود زیرا مردم با این مسئله به‌خوبی آشنا می‌شوند.
وی با بیان اینکه راه‌اندازی انجمن اهدای عضو ایرانیان در بوشهر اقدام بزرگی است، تصریح کرد: از هر ۳۰ نفر بوشهری یک نفر کارت اهدای عضو دریافت کرده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در جمع تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه گفت: این تیم مجموعه ویژه‌ای است که کاری انسانی انجام داده و ما شاهد موفقیت‌های زیادی در چند سال اخیر از طرف این مجموعه بوده‌ایم.
وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته تیم فراهم‌آوری اعضا دانشگاه با تعداد نفرات بسیار کمی کار خود را آغاز کرد ولی خوشبختانه در حال حاضر در تمامی بیمارستان‌های استان یک نفر به‌عنوان نماینده فراهم‌آوری اعضا در حال ارائه خدمت بوده و به‌صورت کاملاً منظم و برنامه‌ریزی‌شده کارها را به‌پیش می‌برد.
دکتر کشمیری با اشاره به وجود کار بسیار دشوار و حساس تیم فراهم‌آوری اعضا بیان داشت: رضایت گیری از خانواده‌ای که تا چند ساعت پیش فرزندشان را در کنار خود داشته‌اند کار بسیار سخت و غم‌انگیزی است که هرکسی از عهده آن برنمی‌آید و تنها افرادی می‌توانند با چنین صحنه‌ها و موقعیت‌هایی روبرو شوند که به این کار عشق ورزیده و به دنبال اجر معنوی آن هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: قرار گرفتن در تیم فراهم‌آوری اعضا نشان از لطف خداوند بوده و توفیقی است که شامل حال برخی از افراد می‌شود و باید از این توفیقات استفاده کرد.
وی افزود: هر برداشت عضوی که در استان انجام‌شده و هر انسانی که به زندگی باز می‌شود ماحصل تلاش تمامی دوستان در مجموعه فراهم آوری اعضا دانشگاه علوم پزشکی بوشهر است و این کاری خداپسندانه است که به‌طورقطع اجر بسیار زیادی در نزد خداوند دارد.
دکتر کشمیری بیان کرد: امیدواریم هیچ مرگ مغزی در کشور و استان اتفاق نیفتد ولی در صورت بروز این امر، اهدای عضو می‌تواند جان تعداد زیادی از هم‌وطنان را نجات دهد و این امر، یک احسان ماندگار است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: بافرهنگ سازی می‌توان زمینه اهدای عضو را برای بیماران نیازمند به پیوند فراهم کرد.
وی افزود: اگر اطلاعات و آگاهی کافی و درست به مردم رسانده شود به مردمی که حتی نمی‌توانند درد هم‌وطنانشان را ببیند به‌طور حتم آمار اهدای عضو و پیوند اعضا به حدی خواهد رسید که هیچ بیمار نیازمند پیوند در لیست انتظار پیوند از دنیا نخواهد رفت.
دکتر کشمیری گفت: یکی از شاخص‌های پیشرفتگی علمی هر کشور، پدیده اهدای عضو و پیوند اعضا در آن است که فرهنگ آن می‌تواند باهنر هنرمندان، رسانه‌ها به نحو صحیح به جامعه منتقل شود زیرا آن‌ها می‌توانند نقش بسیار ارزنده‌ای در فرهنگ‌سازی داشته باشند.
وی ادامه داد: در کشورهای اروپایی کسی کارت اهدا عضو نمی‌گیرد فقط افرادی که دوست ندارند اعضای خود را اهدا کنند کارت می‌گیرند و امیدواریم ما نیز به این نقطه برسیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: بااینکه فرهنگ‌سازی مناسبی درباره اهدای عضو افرادی که مرگ مغزی می‌شوند صورت می‌گیرد اما استان بوشهر یکی از استان‌هایی است که اگرچه آماری مناسب دراین‌باره دارد اما هنوز جای کار بیشتری در این زمینه است.
وی با بیان اینکه ترویج اهدای عضو در جامعه نیازمند فرهنگ‌سازی است گفت: ترویج فرهنگ اهدای عضو نقش بسیار مهمی در جلوگیری از مرگ افراد متقاضی پیوند اعضا دارد که باید با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها فرهنگ‌سازی لازم در این زمینه صورت گیرد.
نشست رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اعضای مرکز فراهم آوری اعضا پیوندی استان بوشهر در سالن ابن‌سینای این دانشگاه برگزار شد و همچنین در این نشست رییس دانشگاه از اعضای این مرکز تقدیر به عمل آورد.

انتهای پیام / م.غ ۱۰۲۳

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
نشست     اهدا.عضو     دکتر.سعید.کشمیری        

تاریخ بروز رسانی:   7 آذر 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >