متخصص داخلی مغز و اعصاب بیمارستان شهید گنجی برازجان:
مؤثرترین زمان درمان برای بیماران سکته مغزی شروع درمان در زمان طلایی است

15 آبان 1400
متخصص داخلی مغز و اعصاب بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان گفت: بهترین و مؤثرترین زمان درمان برای بیماران سکته مغزی شروع درمان در زمان طلایی است.

دکتر سیده خاتون موسوی نژاد به مناسبت هفته جهانی سکته مغزی در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان گنجی اظهار داشت: سکته مغزی یکی از علل ناتوانی و مرگ‌ومیر در بیماران است به همین خاطر آن چیزی که برای ما پزشکان خیلی ارزش دارد این است که بتوانیم ناتوانی در بیماران را کاهش داده و به حداقل ممکن برسانیم.
وی بیان داشت: هر یک دقیقه که از زمان وقوع سکته مغزی می‌گذرد، تقریباً ۲ میلیون سلول مغزی از بین می‌رود و ما هرچه درمان را دیرتر شروع کنیم تعداد سلول‌های مغزی بیشتری را از دست خواهیم داد.
دکتر موسوی نژاد افزود: هر ۱۵ دقیقه‌ای که درمان را زودتر شروع کنیم تقریباً یک ماه از ناتوانی بیمار کاهش میابد.
وی ضمن اشاره به فاکتور زمان در درمان سکته مغزی بیان داشت: برای انجام درمان سریع‌تر مردم عزیز بایستی یکسری علائم در رابطه با سکته مغزی بدانند تا در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه نمایند.
 دکتر موسوی نژاد افزود: سه علامت شایع در بیماران سکته مغزی وجود دارد که اولین علامت در بیشتر بیماران مراجع کننده شاهد آن هستیم، اختلال تکلم است یعنی صحبت کردن فرد دچار مشکل می‌شود و به‌صورت بریده‌بریده و نامفهوم صحبت می‌کند یا اینکه توانایی صحبت کردند را به‌طور کامل از دست می‌دهد.
 متخصص داخلی مغز و اعصاب بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان اظهار کرد: علامت دیگر ضعف اندام‌های فوقانی یا تحتانی است یعنی بیمار قدرت دست‌وپاهایش نسبت به قبل تقلیل پیدا کرده و حتی در بلند کردن اجسام مشکل داشته و یا در راه رفتن مشکل پیدا می‌کند.
دکتر موسوی نژاد تصریح کرد: علامت سوم به‌صورت ساده انحراف صورت است و نیز انحراف دهان به یک سمت است، این‌ها شایعه‌ترین علائم سکته مغزی است که اصولاً بیماران با آن مراجعه می‌کنند.
متخصص داخلی مغز و اعصاب بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان با اشاره به مدت‌زمان سه و نیم ساعت به‌عنوان زمان طلایی در درمان بیماران سکته مغزی بیان کرد: اصولاً همان‌طور که گفتیم مراجعه سریع به پزشک اهمیت دارد چون یک زمانی طلایی وجود دارد که در آن زمان طلایی می‌توانیم درمان را به نحو شایسته شروع کنیم.
وی اظهار داشت: اصولاً بیمار با علائم سکته مغزی باید در کمتر از سه و نیم ساعت به نزدیک‌ترین بیمارستان مراجعه و تحت درمان قرار گیرد و البته برای برخی از بیماران این زمان تا چهار و نیم ساعت هم قابل قبول است.
دکتر موسوی نژاد تصریح کرد: کسانی که در این زمان طلایی به بیمارستان مراجعه می‌کنند بلافاصله برای آن‌ها کد ۷۲۴ که مربوط به سکته مغزی است، فعال‌شده و درمان شروع می‌گردد.
 وی همچنین ابراز داشت: ما پزشکان در تمام طول هفته و ۲۴ ساعته آماده خدمت‌رسانی به بیماران سکته مغزی هستیم تا زودتر درمان را شروع کرده و ناتوانی این عزیزان را کاهش دهیم.
 دکتر موسوی نژاد خاطرنشان کرد: مردم عزیز و کسانی که این علائم در آن‌ها ایجاد شد، بلافاصله با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند تا هر چه سریع‌تر درمان برای این‌گونه بیماران را شروع نماییم.
انتهای پیام/ ب.ا ۴۰۸۰

کلمات کلیدی:
سکته.مغزی     فرهنگ.سلامت     دکتر.سیده‌خاتون.موسوی‌نژاد     بیمارستان.شهید.گنجی     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   15 آبان 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >