متخصص پاتولوژی بیمارستان شهید گنجی برازجان:
جهش‌های زیاد در ویروس کرونا باعث افزایش چند برابری قدرت سرایت ویروس شده است

23 بهمن 1400
متخصص پاتولوژی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان گفت: جهش‌های زیاد در ویروس کرونا باعث افزایش چند برابری قدرت سرایت ویروس شده است.

متخصص پاتولوژی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان دکتر درناز صفوی در گفتوگو با روابط عمومی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان اظهار داشت: بیش از 32 جهش در مولکول‌های پروتئینی (اسپایک) در سطح ویروس کرونا در سویه جدید امیکرون رخ‌داده که نسبت به سویه‌های قبلی ویروس، میزان سرایت را چندین برابر کرده است.
وی با اشاره به نظریه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های عفونی اروپا اظهار داشت: متأسفانه این جهش‌ها باعث افزایش انتقال ویروس، افزایش احتمال ابتلای مجدد شده است.
دکتر صفوی به تشریح علائم بیماری کرونا با سویه امیکرون پرداخت و گفت: شایع‌ترین علائم ابتلا به امیکرون بر اساس گزارش‌های ثبت‌شده آبریزش بینی، سردرد، خستگی، گلودرد و عطسه است وبر خلاف جهش‌های قبلی اختلال حس چشایی و بویایی در این جهش کمتر شایع است.
وی با اشاره به شباهت بسیار نزدیک سرماخوردگی و امیکرون افزود: به‌طورکلی فرد مبتلا باید با هر علامت مشابه در پیک ششم کرونا، امیکرون در نظر گرفته شود و قرنطینه را رعایت نماید.
متخصص پاتولوژی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان در خصوص این بیماری اضافه داشت: محل درگیری در ویروس امیکرون، بیشتر راه‌های هوایی فوقانی شامل حلق، سینوس‌ها، حنجره و ابتدای نای بوده و درگیری در بافتهای ریه کمتر دیده می‌شود.
دکتر صفوی ضمن اشاره به اثربخش بودن تست‌های تشخیصی (پی.سی.آر) در تشخیص ویروس امیکرون تصریح داشت: درصورتی‌که حتی تست (پی.سی.آر) در فرد با علائم بالینی منفی بود فرد باید خود را کرونا مثبت تلقی نموده و تحت درمان قرارگرفته و قرنطینه را رعایت نماید.
وی در خصوص مدت‌زمان قرنطینه گفت: بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت و درمان ایران فعلاً حداقل مدت‌زمان قرنطینه ده روز بوده و مقالات جدید هم نشان می‌دهد که کاهش مدت‌زمان قرنطینه به پنج روز در بیماران امیکرون اشتباه است.
وی با تأکید به انجام واکسیناسیون اظهار کرد: طبق تحقیقات انجام‌شده عملکرد و کارایی واکسن‌ها با تزریق دوز بوستر (یادآور) بسیار افزایش می‌یابد بنابراین توصیه می‌شود همه افراد بالای ۱۸ سال که بیش از سه ماه از تاریخ تزریق دوز دوم واکسن (هر نوع واکسن) آن‌ها گذاشته، حتماً دوز بوستر را دریافت نمایند.
ویروس امیکرون کودکان را بیشتر درگیر می‌کند
متخصص پاتولوژی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان بیان کرد: متأسفانه امیکرون در کودکان زیاد دیده‌شده و اغلب با علائم متوسط یا شدید در بیمارستان بستری می‌شوند که مهم‌ترین علت آن عدم واکسینه شدن کودکان در سنین پایین است، لذا توصیه می‌شود کودکان بر اساس بازه سنی اعلامی توسط وزارت بهداشت و درمان، برای تزریق واکسن اقدام نمایند.
دکتر صفوی یادآور شد: سازمان جهانی بهداشت به‌منظور کاهش شیوع امیکرون همچون سایر سویه‌های ویروس کرونا توصیه‌هایی را ارائه نموده که مهم‌ترین آن‌ها همان‌طور که همه میدانیم رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی (حداقل یک متر)، شستشوی مکرر دست‌ها، استفاده صحیح از ماسک مناسب و پرهیز از حضور در اماکن شلوغ و پرتردد و از همه مهم‌تر انجام و تکمیل واکسیناسیون است.
انتهای پیام/ ب.ا 4080

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
کرونا     متخصص.پاتولوژی     دکتر.درناز.صفوی     بیمارستان.شهید.گنجی     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   23 بهمن 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >