رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه:
انجام معاینات طب کار یک ضرورت برای همه شاغلین است

7 ارديبهشت 1401
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: انجام معاینات طب کار یک ضرورت برای همه شاغلین است.

دکتر عصمت حیدری در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: در اکثر قریب به اتفاق محیط‌های کاری عواملی وجود دارند که می‌تواند سلامت شاغلین را به مخاطره انداخته و در صورت عدم کنترل آن‌ها منجر به بروز بیماری‌های شغلی خواهند شد که اصطلاحاً تحت عنوان عوامل زیان‌آور محیط کار شناخته می‌شوند.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه حذف و کنترل تمام این عوامل زیان‌آور معمولاً انجام نمی‌شود ضروری است برای پیشگیری از بیماری‌های شغلی پایش سلامت شاغلین به‌صورت مستمر انجام شود که به‌عنوان طب کار ارائه خدمات می‌شود.
دکتر حیدری عنوان داشت: بر اساس گزارش‌های جهانی، میزان مرگ ناشی از بیماری‌های شغلی و بیماری‌های وابسته به شغل شش برابر حوادث شغلی است.
وی گفت: متأسفانه نظام ثبت بیماری‌ها و حوادث شغلی در ایران، چندان دقیق و مستند نیست. ولی برآورد می‌شود سالانه حدود 8000 ایرانی بر اثر ابتلا به بیماری‌های شغلی جان خود را از دست می‌دهند.
دکتر حیدری اضافه کرد: همچنین بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت 37 درصد کمردردها، 16 درصد کاهش شنوائی‌ها، 13 درصد بیماری‌های انسدادی مزمن ریه، 11 درصد آسم‌ها و 10 درصد سرطان‌ها مربوط به عوامل زیان‌آور محیط کار است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه بیان داشت: این آمار اهمیت توجه به سلامت شغلی را زمانی دو چندان می‌کند که بدانیم بسیاری از بیماری‌های شغلی در صورت پیشرفت و عدم‌تشخیص به‌موقع متأسفانه غیرقابل درمان می‌شوند. لذا ضروری است برای همه شاغلین به استناد ماده 92 قانون کار که انجام سالیانه معاینات طب کار را از تکالیف کارفرما قرار داده است، نسبت به انجام این مهم اقدام شود.
دکتر عصمت حیدری عنوان داشت: واحد بهداشت محیط و حرفه‌ای شهرستان گناوه در سال 1400 علی‌رغم شرایط خاص کرونایی که در سال گذشته بر سطح شهرستان مستولی بود و روزهای کاری زیادی تحت‌الشعاع مقابله با این ویروس منحوس صرف شد در حوزه ارائه خدمات بهداشت حرفه‌ای به کارگران سطح شهرستان تعداد 651 مورد بازدید از کارگاه‌های تولیدی و خدمات فنی سطح شهرستان و آموزش به شاغلین در خصوص مسائل بهداشت شغلی داشته است و 120 مورد تقاضای مشاغل سخت و زیان‌آور و ارائه نظر کارشناسی جهت طرح در کمیسیون استانی مشاغل سخت و زیان‌آور را پیگیری کرده است.
وی اضافه کرد: کارشناسان بهداشت محیط و حرفه‌ای این شبکه تعداد 261 مورد ارزیابی انواع عوامل زیان‌آور محیط کار (اندازه‌گیری میزان ســروصدا، سـنجش روشنایی، ارزیابی وضعیت بدن شاغلین حین کار و ...) به‌صورت رایگان و ارائه راهکار به کارفرمایان جهت بهسازی محیط کارگاه و رعایت موازین بهداشت شغلی داشته‌اند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: 454 مورد معاینات طب کار شاغلین توسط سیستم بهداشت و درمان و همچنین بخش خصوصی فعال تحت نظر سیستم دولتی انجام داده‌اند.
وی با اشاره به‌ضرورت آموزش طب کار به کارگران و کارفرمایان عنوان داشت: کارشناسان این شبکه بیش از 815 نفر از شاغلین کارگاه‌ها در خصوص موازین ایمنی و بهداشت شغلی را آموزش داده‌اند.
در تقویم مناسبت‌های بهداشتی 28 آوریل (8 اردیبهشت‌ماه) بنام روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای نام‌گذاری شده است و توسـط سازمان جهانی کار (ILO) برای سال 2022 (8 اردیبهشت 1401) شعار "برای تحقق فرهنگ مثبت ایمنی و بهـداشت حرفه‌ای بیاییـد با همـدیگر کار کنیم " تعیین شـده است.


انتهای پیام/ ک.آ 3080

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
بهداشت.حرفه.ای     شهرستان.گناوه     شبکه.بهداشت.درمان     دکتر.عصمت.حیدری    

تاریخ بروز رسانی:   7 ارديبهشت 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >