متخصص قلب و عروق بیمارستان شهید گنجی برازجان:
بیماری‌های قلبی و عروقی مهم‌ترین عامل مرگ‌ومیر در بین افراد جامعه است

10 مهر 1401
متخصص قلب و عروق بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان گفت: بیماری‌های قلبی و عروقی مهم‌ترین عامل مرگ‌ومیر در بین افراد جامعه است.

دکتر ساره احمدزاده به مناسبت گرامیداشت روز جهانی قلب در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان شهید صادق گنجی اظهار داشت: بیماری‌های قلبی و عروقی مهم‌ترین عامل مرگ‌ومیر در بین زنان و مردان جامعه محسوب می‌شود که با شناخت عوامل خطر می‌توان باعث کاهش مرگ‌ومیر سالیانه بیماران قلبی و عروقی شد.
وی در ادامه به تشریح انواع مختلف بیماری‌های قلبی و عروقی پرداخت و افزود: بیماری‌های قلبی عروقی اشکال مختلفی از جمله فشارخون بالا، بیماری گرفتگی عروق کرونری و سکته قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی، آترواسکلروز سایر عروق مثل اندام‌های تحتانی خصوصاً در دیابتی‌ها، بیماری‌های دریچه‌ای قلب، بیماری‌های ژنتیکی و اختلالات ریتم قلبی، میوکاردیت و بیماری‌های ماهیچه‌ای قلب را شامل می‌شود.
دکتر احمدزاده اضافه کرد: بیماری‌های قلبی عروقی به آهستگی ایجاد شده و در مراحل اولیه خصوصاً در افراد دیابتی اغلب علامتی ندارند و یا می‌تواند با علائم دیگر به‌صورت سوزش سر معده، تنگی نفس، خستگی زودرس خصوصاً در راه رفتن، درد پا، سرگیجه، تپش قلب نابجا، درد شانه یا ورم پا خودش را نشان دهد.
وی بهترین راه تشخیص ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را معاینات دوره‌ای عنوان و اضافه داشت: بیشترین چیزی که به تشخیص مشکلات قلبی کمک می‌کند معاینات دوره‌ای و یک شرح‌حال کامل توسط پزشک متخصص هست که متأسفانه اغلب به دلیل بی‌حوصلگی مردم یا مشکلات اقتصادی و معیشتی انجام نمی‌شود.
متخصص قلب و عروق بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان روش‌های تشخیص مشکلات قلبی را به سه دسته عنوان و تصریح داشت: گرفتن نوار قلب، انجام تست ورزش، اسکن هسته‌ای قلب، سی.تی آنژیوگرافی و آنژیوگرافی از جمله مواردی هست که در تشخیص گرفتگی عروق قلبی کمک شایانی به پزشک معالج می‌کند.
دکتر احمدزاده در ادامه عنوان کرد: انجام اکوکاردیوگرافی قلب در تشخیص نارسایی قلب و اختلالات دریچه‌ای قلب مؤثر بوده و همچنین برای تشخیص ریتم و تپش قلب از نوار قلب و همچنین هولتر نوار قلب 24 ساعته استفاده می‌شود.
وی در خصوص عوامل خطر ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی هم تصریح کرد: دو دسته عوامل خطر قابل اصلاح (قابل‌درمان) و عوامل خطر غیرقابل اصلاح (غیرقابل‌ درمان) وجود دارد که تغذیه سالم و کاهش مصرف چربی و فست فود، کنترل فشارخون و کلسترول، دیابت، کاهش استرس، افزایش فعالیت بدنی و ورزش، قطع عادات مضر مثل استعمال دخانیات (سیگار و قلیان) یا مصرف الکل، از عمده‌ترین عوامل خطر قابل‌درمان محسوب شده که با تغییر سبک زندگی غالباً درمان است.
دکتر احمدزاده همچنین در ادامه بیان کرد: عوامل خطری که قابل اصلاح و یا قابل‌درمان نمی‌باشند شامل مواردی از قبیل جنسیت (مرد)، افزایش سن، سابقه خانوادگی، ژنتیک، قومیت و نژاد است.
متخصص قلب و عروق بیمارستان شهید صادق گنجی عوامل ژنتیکی و سابقه خانوادگی را در ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی مهم خواند و افزود: برخی اختلالات ژنتیکی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد، لذا از آنجایی که فعلاً از نظر پزشکی امکان ایجاد تغییرات ژنتیکی در انسان وجود ندارد ولی می‌توان بااطلاع از وضعیت ژنتیکی انسان، سایر عوامل خطر قابل‌کنترل را بهتر مدیریت نماییم.
انتهای پیام/ ب.ا 4080
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
روز.جهانی.قلب     دکتر.ساره.احمدزاده     بیمارستان.شهید.گنجی     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   10 مهر 1401

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >