مواردی که در آن‌ها می‌توان از اورژانس 115 تقاضای کمک کرد

23 آبان 1401
سرپرست اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: اورژانس‌های قلبی احساس درد و سنگینی یا فشار در قفسه سینه و احساس سوزش در ناحیه پشت جناغ، مواردی است که ما را به درد با منشأ قلبی مشکوک می‌نماید.

دکتر سید حسین موسوی طی مصاحبه با روابط عمومی اورژانس درباره موارد اورژانسی که می‌توان با 115 تماس گرفت گفت: درصورتی‌که شکایات فوق بین 5 تا 30 دقیقه طول بکشند و فرد در روزهای مختلف با آن‌ها مواجه باشد، بیشتر تشخیص آنژین صدری (درد قفسه سینه به علت کاهش خون‌رسانی به قلب) مطرح می‌گردد.
وی تصریح کرد: درصورتی‌که درد بیش از 30 دقیقه طول بکشد و همراه با تهوع و استفراغ، تعریق، انتشار درد به زیر جناغ، قفسه سینه، بازوها، شانه‌ها، اندام‌ها، شکم و بین دو کتف باشد، بایستی به فکر احتمال سکته قلبی بود. از علائم همراه بیماری‌های قلبی، تنگی نفس ناگهانی، ضربان نامنظم قلب به شکل ناگهانی، فشارخون بالا و یا افت فشارخون و سوزش معده و عدم هضم غذا هست.
دکتر موسوی با اشاره به اورژانس‌های تنفسی افزود: یکی از نشانه‌های هشداردهنده بیماری‌های تنفسی، تنگی تنفس است که بیماری‌های چون آسم، انسداد راه‌های هوایی، عفونت‌های ریوی و ... را مطرح می‌نماید. باید توجه داشت که " تنگی نفس به معنای تنفس تند نیست " بلکه حالتی است که فرد در آن وضعیت به‌سختی و به شکل غیرعادی تنفس می‌کند.
 سرپرست اورژانس ضمن ذکر اورژانس‌های گوارشی گفت: از موادی که در بیماری‌های گوارش، نیاز به مداخله اورژانس دارد، می‌توان به خونریزی‌های گوارشی (استفراغ خونی یا مدفوع قیری شکل)، درد شکم به شکل حاد که با حساسیت شکم، استفراغ و یا بی‌اشتهائی همراه است اشاره کرد. عوارض ناشی از ضربه‌های شدید به شکم نیز جزو موارد اورژانس تلقی می‌شود.
دکتر موسوی درباره اورژانس‌های ادراری گفت: این بیماری‌ها شامل دردهای شدید و ناگهانی پهلو به همراه یا بدون ادرار خونی، قطع ادرار و سوزش ادرار است.
 وی با تأکید بر اورژانس‌های دستگاه اسکلتی گفت: این بیماری‌ها عبارت‌اند از شکستگی‌های باز یا بسته استخوان‌ها، دررفتگی در مفاصل و اندام‌ها، پارگی وسیع بافت نرم در اندام‌های بدن.
دکتر موسوی اورژانس چشم را از دیگر موارد تماس با 115 برشمرد و گفت: مهم‌ترین موارد اورژانس مربوط به چشم را ضربه به چشم، ریختن مواد شیمیائی، سوختگی حرارتی و علائم افزایش فشار چشم (شامل درد ناگهانی در چشم و حدقه، سردرد شدید و تاری دید) تشکیل می‌دهند.
سرپرست اورژانس نیز از اورژانس‌های اعصاب که نیاز به مداخله پزشکی دارند گفت: مواردی که در بیماری‌های اعصاب، نیاز به مداخله اورژانس دارند شامل تشنج و حمله صرعی سکته مغزی با علائم فلج اعضا، اختلال تکلم و موارد دیگر، اختلال هوشیاری و اعضا، سردردهای شدید و ناگهانی به همراه سفتی گردن و استفراغ مکرر، ضربه به جمجمه یا ستون فقرات به دنبال سقوط از بلندی‌ها و یا تصادف با خودرو است
دکتر موسوی اورژانس‌های گوش و حلق و بینی را خونریزی‌های شدید از بینی، ضربه به گوش، ضربه به فک و صورت، دررفتگی فک برشمرد.
سرپرست اورژانس از نکته حیاتی نجات مادر باردار و اورژانس‌های بارداری چنین گفت: در خانم‌های باردار، هرگونه سقط، تشنج، فشارخون بالا به همراه تاری دید و تورم دست‌وپا، خونریزی‌های شدید و شروع دردهای زایمانی درصورتی‌که دسترسی به پزشک میسر نباشد، به‌عنوان بیماری‌های اورژانس مطرح هستند.
 دکتر سید حسین موسوی گفت حوادث محیطی و شغلی، طیف وسیعی از موارد اورژانس را در برمی‌گیرند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: تصادف با وسایل نقلیه، سقوط از بلندی، سوختگی، برق‌گرفتگی، آوار، مسمومیت‌های داروئی و شیمیائی، خودکشی، گزیدگی توسط مار، عقرب و سایر جانوران، غرق‌شدگی.

انتهای پیام/ زن 50000

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
اورژانس115     دکتر.سیدحسین.موسوی        

تاریخ بروز رسانی:   23 آبان 1401

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >