رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خبر داد؛
توسعه و تجهیز مرکز تحقیقات پزشکی هسته‌ای بوشهر با اعتبار ۹۰۰ میلیارد ریال هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور به استان بوشهر

9 اسفند 1401
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از توسعه و تجهیز مرکز تحقیقات پزشکی هسته‌ای بوشهر با اعتبار ۹۰۰ میلیارد ریال هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور به استان بوشهر خبر داد.

دکتر حسن ملکی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار وبدا اظهار داشت: مرکز جامع تحقیقات پزشکی هسته‌ای و تصویربرداری مولکولی بوشهر به‌عنوان یکی از مجهزترین مراکز این حوزه شامل چهار بخش علوم پایه، پیش بالینی، ترانوستیکس (درمان نوین رادیونوکلایدی) و تصویربرداری بالینی است.
وی تصریح کرد: به‌تازگی دستگاه تصویربرداری پت-سی تی به‌عنوان یک روش تشخیصی پزشکی دوگانه در این مرکز نصب شده است که در طراحی آن تصویربرداری مولکولی به‌منظور به تصویر کشیدن عملکرد ارگان‌ها (PET) با بخش سی تی (CT) برای تعیین محل یا جانمایی ضایعه ادغام شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: این روش اطلاعات بسیار ارزشمندی از وضعیت اولیه تومورهای بدخیم و میزان گسترش موضعی یا دوردست آن‌ها در بدن فراهم می‌کند که راهنمای بسیار مفید پزشک معالج برای انتخاب مناسب‌ترین روش درمانی است.
دکتر ملکی زاده اضافه کرد: همچنین برای ارزیابی وضعیت بیماری در حین درمان یا پس از ختم درمان نسبت به روش‌های مرسوم تصویربرداری مانند سی‌تی‌اسکن و ام آر آی بسیار دقیق‌تر است.
وی گفت: در این مرکز علاوه بر رادیو داروی مرسوم 18F-FDG از رادیو داروهای جدیدتر اختصاصی برای بدخیمی‌های پروستات (68Ga-PSMA)، غدد نورواندوکرین (68Ga-DOTATATE)، مغز استخوان (68Ga-pentixather) و تومورهای با منشأ بافت اپیتلیال (68Ga-FAPI) نیز استفاده می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: این مرکز سهم مهمی در طراحی و نهادینه کردن درمان‌های مهم رادیونوکلایدی در عرصه ملی و بین‌المللی داشته است، انتشار کتب متعدد مرجع در رشته‌های تصویربرداری و پزشکی هسته‌ای از دیگر اقدامات مهم این مرکز است.

انتهای پیام /م.غ ۱۰۲۳
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
رییس.دانشگاه     دکتر.حسن.ملکی‌زاده     توسعه     تجهیز     مرکز.پزشکی.هسته‌ای     سفر.رئیس.جمهور    
پت.اسکن    

تاریخ بروز رسانی:   9 اسفند 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >