نظارت مستمر نقش چشمگیری در کم شدن میزان تخلفات بهداشتی حوزه مواد غذایی کنگان داشته است

9 فروردين 1402
کارشناس مسئول واحد سلامت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان گفت: بازرسی و نظارت سلامت محیط شبکه بهداشت و درمان کنگان در کم شدن میزان تخلفات بهداشتی حوزه مواد غذایی و آشامیدنی در شش‌ماهه دوم سال ۱۴۰۱ نقش چشمگیری داشته است.

نوید اسماعیلی در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان اظهار داشت: نقش بازرسان و کارشناسان سلامت محیط در نظارت‌ها و کنترل بهداشتی مواد غذایی و آشامیدنی سطح عرضه موفقیت‌آمیز و چشمگیر بوده است.
وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته میزان تخلفات عرضه مواد غذایی غیرقابل‌مصرف (فاسد و تاریخ گذشته) در صنوف و درنتیجه میزان مواد غیرقابل‌مصرف توقیف و معدوم شده بالا بوده است.
اسماعیلی افزود: یکی از وظایف اصلی شبکه بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت تابعه برنامه‌ریزی و نظارت بر صنوف مواد غذایی و اعمال مقررات جهت تهیه و عرضه مواد غذایی و آشامیدنی سالم و پیشگیری از فساد زودهنگام این مواد و همچنین جلوگیری از عرضه مواد تاریخ گذشته است.
وی بیان کرد: تبعات اقتصادی معدوم‌سازی مواد غذایی، با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته با اهداف پیشگیرانه در ابتدای سال ۱۴۰۱ شامل تشدید کنترل‌ها و نظارت‌های بهداشتی، آموزش متصدیان صنوف، اقدامات قاطع قانونی با متخلفین، خوشبختانه در ۶ ماهه دوم سال میزان مواد معدوم شده کاهش چشمگیری داشته است.
اسماعیلی افزود: به‌نحوی‌که میزان مواد معدوم شده از ۳ تن و ۲۰۰ کیلوگرم در سال ۹۸ و ۱ تن و ۵۰۰ گرم در سال ۹۹ و ۱ تن و ۴۷۰ کیلوگرم در سال ۱۴۰۰ و همچنین ۹۰۰ کیلوگرم در ۶ ماهه اول سال جاری این میزان در ۶ ماهه دوم ۱۴۰۱ به ۱۷۵ کیلوگرم رسید.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر تلاش شبانه‌روزی بازرسان سلامت محیط شبکه بهداشت، فعال‌سازی کمیته‌های تخصص شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان در ابتدای ۶ ماهه دوم سال نقش مؤثری در جلب مشارکت‌های بین بخشی در این خصوص داشته است.
کارشناس مسئول واحد سلامت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان افزود: اقدام برخی نمایندگی‌ها و مراکز پخش عمده مواد غذایی آشامیدنی در جمع‌آوری اقلام تاریخ گذشته از صنوف که موجب نگهداری اقلام تاریخ گذشته در محل مغازه‌ها به بهانه تحویل به نمایندگی و فروش سهوی یا عمدی این اقلام و سوءاستفاده برخی عرضه‌کنندگان مواد غذایی و درنهایت شکایت متعدد مصرف‌کنندگان گردیده، غیرقانونی است.
اسماعیلی افزود: متصدیان مراکز عرضه مواد غذایی اقلام مواد غذایی آشامیدنی مخصوصاً مواد غذایی فسادپذیر ازجمله مواد لبنی را در حدی خریداری نمایند که قبل انقضاء تاریخ‌مصرف به فروش برسد و از مردم عزیز نیز تقاضا می‌شود شکایات خود در این زمینه و سایر مسائل بهداشتی به سامانه شکایات مردمی وزارت بهداشت ۱۹۰ منعکس نمایند.


انتهای پیام/ کد خبرنگار: م. س ۳۰۷۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
بازدید     نوروز.1402     نوید.اسماعیلی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.کنگان        

تاریخ بروز رسانی:   11 فروردين 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >