مبادی مرزی تنگستان برای مقابله با پشه آئدس تله گذاری شدند

25 تير 1402
رئیس شبکه بهداشت و درمان تنگستان گفت: برای مقابله با پشه آئدس و پیشگیری از انتقال بیماری از این حشره، عملیات تله گذاری در مبادی مرزی تنگستان انجام شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان تنگستان، ماه زرافشون رفیعی بیان داشت: کارشناسان بیماری‌های این شبکه با بررسی مکان‌های احتمالی انتقال این بیماری به کشور از مبادی مرزی تنگستان، اقدام به تله گذاری برای پشه آئدس کردند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان تنگستان اظهار داشت: با توجه به هم‌جواری استان بوشهر با استان‌های پرخطر با احتمال انتقال پشه آئدس و همچنین تبادلات تجاری با کشورهایی همچون امارات، با استفاده از ظروف مخصوص جمع‌آوری این نوع پشه موسوم به "اویتراپ"، عملیات تله گذاری جهت اطمینان از عدم ورود این پشه از مبادی تنگستان صورت گرفت.
رفیعی تصریح کرد: این پشه ناقل بیماری‌هایی همچون "تب دنگی"، "چیکونگونیا" و زیکا " است که واکسن و درمان قطعی نداشته و تنها راه مقابله با آن کنترل ناقلان است.
مقام مسئول بهداشت و درمان در تنگستان بیان داشت: با توجه به اینکه زیستگاه پشه آئدس در آب و حتی آب خیلی کم است، برای مقابله با آن باید کانال‌های آبی رو باز بهسازی شوند، هر شی که امکان جمع شدن آب در آن وجود دارد همچون لاستیک‌های تعبیه‌شده در اطراف لنج ها، گلدان‌ها، زیرگلدانی و هر وسیله‌ای که می‌تواند عامل جمع شدن آب راکد باشد جمع‌آوری و تخلیه گردد.
رفیعی با بیان اینکه این بیماری قابل‌انتقال از انسان به انسان نیست افزود: علائم این بیماری همچون آنفولانزا است و با قرنطینه بیمار می‌توان خطر انتقال بیماری را که از طریق خون‌خواری پشه آئدس از فرد بیمار و گزش فرد سالم است به حداقل رساند.


انتهای پیام/ ن.ا 3010
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
پشه.آئدس     ماه‎‌زرافشون.رفیعی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.تنگستان        

تاریخ بروز رسانی:   27 تير 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >