روان‌پزشک بیمارستان کنگان توضیح می‌دهد؛
راهنمای والدین در مواجهه با قشقرق کودکان

4 دی 1402
متخصص اعصاب و روان بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان در خصوص قشقرق کودکان گفت: یکی از موقعیت‌های ناخوشایندی که والدین با آن مواجه می‌شوند کج‌خلقی یا قشقرق کودکان است. قشقرق، انفجاری از عصبانیت و درماندگی است.

دکتر گلسا علیا اظهار داشت: در این حالت کودک ممکن است جیغ بکشد، پرخاشگری یا فرار کند، لگد بزند و به زمین بیافتد. گاهی کودکان نفسشان را حبس یا استفراغ می‌کنند.
علت و سن شایع قشقرق
وی تصریح کرد: این رفتار در سن یک تا سه سالگی شایع است و زمانی اتفاق میافتد که کودکان تحت تأثیر احساسات شدید هستند و چون در مراحل اولیه رشد زبانی، اجتماعی و عاطفی هستند نمی‌توانند نیازهای خود را ابراز کنند و در نتیجه احساس درماندگی می‌کنند.
متخصص اعصاب و روان این مرکز درمانی گفت: گرسنگی، خستگی، استرس، ترس، عصبانیت و... از جمله مواردی است که احتمال کج‌خلقی را افزایش می‌دهد.
در هنگام بروز قشقرق چه کنیم؟
دکتر علیا اضافه کرد: توصیه می‌‌شود در مواجهه با قشرق کودکان مواردی از جمله ماندن کنار کودک و اطمینان دادن به او با صدای آرام که احساساتش را درک می‌کنید،  ماندن در سکوت کنار او تا آرام شدنش، در آغوش گرفتن کودک در صورت خواست او، ولی اگر تمایل نداشتن فقط کنارش بمانید، ثابت ماندن در ارتباط با تسلیم شدن به خواسته کودک؛ او باید بداند که با کج‌خلقی به خواسته‌اش نمی‌رسد، آرامش دادن به کودک پس از آرام شدنش و صحبت کردن با او در مورد عواطف را مدنظر قرار دهیم.
مدیریت احساس خودتان
وی خاطرنشان کرد: قشقرق کودکان برای همه پریشان کننده است؛ والدین عزیز اگر شما آرامش خود را حفظ کنید، رفتار شما الگوی فرزندتان می‌شود.
متخصص اعصاب و روان بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان ادامه داد: آگاه باشید که کودکان عمداً و برای ناراحت کردن شما این کار را انجام نمی‌دهند؛ بپذیرید که تغییرات در رفتار به‌مرور رخ می‌دهد و تلاش شما و رشد فرزندانتان برای کنترل این رفتار لازم است.
دکتر علیا ضمن اشاره به اینکه بزرگ کردن کودک، امری سخت و مهم است، ادامه داد: با خودتان مهربان باشید؛ شما نهایت تلاش خود را می‌کنید و نمی‌توانید همه‌چیز را کنترل کنید.
انتهای پیام/ م.ص_ 4020
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
قشقرق     کودکان     دکتر.گلسا.علیا     بیمارستان.امام.خمینی(ره)     شهرستان.کنگان        

تاریخ بروز رسانی:   4 دی 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >