برنامه ژنتیک اجتماعی در استان بوشهر اجرا خواهد شد

14 اسفند 1402
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در آینده نزدیک برنامه ژنتیک اجتماعی با استفاده از تجارب برنامه‌های موفق تالاسمی و فنیل کتونوری برای غربالگری و کنترل سایر بیماری‌های ارثی در استان بوشهر اجرا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر قاسم برجوئی‌فرد در برگزاری کارگاه آموزشی ژنتیک اجتماعی و پیشگیری از بروز بیماری بتا تالاسمی افزود: به دستورالعمل‌های حوزه کاری خود مسلط باشید و روزانه به آن سر بزنید چرا که گاهی یک "یا" یا "و" تفاوت‌های بسیار زیادی دارد.
این مقام مسئول بهداشتی تأکید کرد: مسئولیت در حوزه بهداشت بسیار سنگین است چرا که تأثیر آن بر روی نسل‌ها است.
 حکیمه آبادی، کارشناس برنامه تالاسمی و ژنتیک اجتماعی، نیز در خصوص اهداف این کارگاه گفت: به دلیل گذار اپیدمیولوژیک و کنترل بیماری‌های واگیر، در حال حاضر کشور با روند افزایش بیماری‌های ژنتیک مواجه است که مدیریت صحیح آن‌ها و اجرای برنامه‌های کنترل بیماری‌های ارثی و مادرزادی از اولویت‌های نظام سلامت است.
در این نشست دکتر محبوبه رمضان زاده متخصص پزشکی مولکولی و دکتر رکاب پور هماتولوژیست و انکولوژیست برنامه پیشگیری از بروز بیماری بتا تالاسمی ماژور نیز مطالبی را به شرکت‌کنندگان در کارگاه آموزش دادند.
در ابتدای کارگاه نیز دکتر فاطمه ثابت، سرپرست گروه بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان، اصول برنامه ژنتیک اجتماعی تشریح کرد.
انتهای پیام/ م.ب 2020
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
نشست     برنامه.ژنتیک.اجتماعی     معاون.بهداشت     دکتر.قاسم.برجوئی‌فرد    

تاریخ بروز رسانی:   14 اسفند 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >