کلیه بیماران بخش همودیالیز شهرستان دشتستان مورد معاینه قلب و عروق قرار گرفتند

29 ارديبهشت 1403
متخصص قلب و عروق بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان گفت: بمناسبت هفته سلامت تمام بیماران نیازمند به خدمات همودیالیز در بیمارستان شهید صادق گنجی و هفده شهریور برازجان مورد معاینات پزشکی قلب و عروق و اکوکاردیوگرافی قرار گرفتند.

 دکتر امین بهروزی در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان اظهار داشت: سیستم قلبی و عروقی از جمله دستگاه‌های بدن است که می تواند شدیدا تحت تاثیر نارسایی کلیه و دیالیز قرار بگیرد.

دکتر بهروزی در ادامه افزود: آمار نشان می دهد که شیوع بیماری‌های قلبی و عروقی در بیماران همو دیالیزی به دلیل افزایش عوامل ایجادکننده آترواسکلروز (تصلب شرایین) بیشتر بوده و بیماری‌های قلبی و عروقی مسئول بیش از ۴۰ درصد مرگ‌ومیرها در بیماران همو دیالیزی است و این میزان حدود ۳ برابر جمعیت طبیعی غیر اورمیک ( غیر دیالیزی) است.

وی با اشاره به اهمیت پایش قلبی و عروقی بیماران دیابتی تصریح داشت: با توجه به تعداد قابل‌توجه جمعیت تحت دیالیز شهرستان دشتستان و افزایش سن جمعیت تحت دیالیز و عدم پیگیری و درمان دقیق این بیماران طی طرحی  در هفته سلامت کلیه بیماران دیالیزی شهرستان دشتستان تحت بررسی و اکو در مرکز دیالیز بیمارستان هفده شهریور برازجان قرار گرفتند.

متخصص قلب و عروق بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان اضافه کرد: در این دوره معاینات مسائلی همچون فشارخون شریانی، هایپر تروفی بطنی( بزرگ شدن ماهیچه‌های بطن )، افیوژن پریکارد(جمع شدن مایعات در پرده قلب )، برون ده قلبی و عملکرد دیاستولی قلب موردبررسی قرار گرفت و موارد نیاز به درمان تحت درمان دارویی قرار گرفت.

دکتر بهروزی در خصوص رعایت رژیم غذایی و سبک زندگی بیماران هم گفت: انجمن ملی کلیه در آمریکا رعایت نکاتی را برای حفظ سلامت قلب بیماران کلیوی ضروری دانسته‌ است که می‌توان به موارد داشتن رژیم غذایی سالم، انجام حرکات ورزشی،کنترل میزان فشارخون و کلسترول،کنترل قند خون در صورت ابتلا به دیابت،خودداری از استعمال سیگار،کاهش استرس،جلوگیری از افزایش وزن اشاره کرد.

وی در پایان اشاره داشت: جا دارد از تمامی پرسنل خدوم و زحمتکش واحد دیالیز بیمارستان هفده شهریور و شهید گنجی برازجان  و همچنین واحد تجهیزات پزشکی بیمارستان بجهت تهیه دستگاه اکوکاردیوگرافی و ایجاد شرایط لازم برای انجام اکو در بخش همو دیالیز بیمارستان هفده شهریور و  خصوصا به‌صورت ویژه از دکتر نعمت‌الله حاجی زادگان فوق تخصص نفرولوژی  بخش  دیالیز بیمارستان به خاطر همکاری و تلاش وافر ایشان در زمینه‌ی درمان بیماران شهرستان دشتستان کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.

انتهای پیام/ ب.ا- ۴۰۸۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 


کلمات کلیدی:
هفته.سلامت     همودیالیز     دکتر.امین.بهروزی     بیمارستان.شهید.گنجی     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   29 ارديبهشت 1403

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >