با کنترل فشارخون بالا از بروز سکته مغزی جلوگیری کنیم

31 ارديبهشت 1396
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر شهرستان دشتستان گفت: طبق مطالعه اخير سازمان جهانی بهداشت، فشارخون بالا، خطر مهم‌ترین عامل خطر مرگ و ناتواني در دنياست، می‌توان با کنترل فشارخون از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد.

فتح اله حاجیانی در این خصوص افزود: از هر 10 نفر فرد بزرگ‌سال 3 نفر فشارخون بالا دارند که اغلب از بیماری خود مطلع نیستند، درحالی‌که تمام گروه‌های سنی به‌خصوص گروه‌های پرخطر (زنان باردار و سالمندان) با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش خود می‌توانند از فشارخون خود مطلع شوند و نسبت به درمان آن اقدام نمایند.
وی تصریح کرد: هرساله اتحادیه جهانی فشارخون بالا، یک روز به‌عنوان فشارخون با استفاده از یک موضوع خاص انتخاب می‌شود، لذا در این روز توصیه می‌شود، همه فشارخون خود را اندازه‌گیری کنند و اطلاعات خود را درباره فشارخون بالا افزایش دهند و سلامت بمانند.
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر شهرستان دشتستان افزود: اتحادیه جهانی فشارخون بالا توصیه کرده است که فشارخون در جمعیت عمومی و جمعیت مبتلابه فشارخون بالای بدون عوارض باید کمتر از 90/140 میلی‌متر جیوه باشد، و برای بیماران دیابتی و کلیوی مزمن باید کمتر از 80/130 میلی‌متر جیوه باشد.
وی تأکید کرد: تمامی مراکز خدمات جامع سلامت در سطح شهر و روستا، روزانه فشارخون افراد متقاضی این خدمت را اندازه‌گیری می‌کنند و آموزش‌های لازم در خصوص چگونگی کنترل فشارخون را ارائه می‌دهند.
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر شهرستان دشتستان خاطرنشان کرد: تاکنون تعداد 3 هزار و 242 بیمار فشارخونی در سطح شهرستان دشتستان شناسایی و به‌صورت ماهیانه توسط مراقبین سلامت مراقبت می‌شوند.
وی توصیه کرد: با کنترل فشارخون بالا از بروز 70 درصد از سکته‌های مغزی جلوگیری کنیم و اگر بیماری فشارخون بالا ندارید، با رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی به حفظ فشارخون در حد طبیعی کمک کنید.
انتهای پیام/ س. غ 3030

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
فشارخون     فرهنگ.سلامت     فتح‌اله.حاجیانی     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   31 ارديبهشت 1396

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >