نجات بیماران سکته قلبی با طرح 247 سازمان اورژانس 115

28 دی 1398
رییس سازمان اورژانس 115 بوشهر گفت: بیماران با مشکل سکته حاد قلبی در طرح ملی 247 اورژانس از مرگ نجات پیدا خواهند کرد.

دکتر عبدالرحیم دادجو در حاشیه کارگاه درمان سکته حاد قلبی گفت: طرح ملی کد 247 برای درمان سکته‌های حاد قلبی با تعریف فعالیت بیمارستان‌هایی به شکل 24 ساعته و در 7 روز هفته برنامه‌ریزی و اجراشده است.
دکتر دادجو با اشاره به‌ضرورت انتقال به‌موقع بیماران سکته قلبی به مراکز درمانی افزود: زمان، نقش اصلی را در درمان بیماران دچار سکته حاد قلبی دارد، بنابراین بیماران با علائم سکته‌های حاد قلبی باید از خوددرمانی پرهیزکرده و هر چه سریع‌تر با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته، تا به نزدیک‌ترین مراکز مجهز به درمان‌های سکته‌های حاد قلبی منتقل شوند.
دادجو گفت: در استان بوشهر نیز بیمارستان‌هایی تعریف‌شده که به‌صورت ۲۴ ساعته در هفت روز هفته فعال هستند و با توجه به اهمیت زمان در نجات جان بیمار با سکته حاد قلبی در مدت‌زمان ۶۰ تا ۹۰ دقیقه انتقال بیمار از سوی اورژانس و بستری در بیمارستان برای انجام کار آنژیوپلاستی صورت می‌پذیرد.
وی بابیان اینکه شایع‌ترین علت مرگ‌ومیر در ایران و در استان بوشهر بیماری‌های قلبی و عروقی است که قسمت مهمی از آن را سکته‌های حاد قلبی به خود اختصاص می‌دهد، عنوان داشت: علت ایجاد سکته حاد قلبی، ایجاد لخته در عروق کرونر است که منجر به بسته شدن رگ شده و جریان خون یک منطقه از عضله قلب کاملاً از بین می‌رود.
رییس اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: علامت سکته حاد قلبی غالباً شامل درد سینه، احساس فشار و سنگینی روی سینه، احساس خفقان و تنگی نفس، همراه با تعریق و حالت تهوع و استفراغ است.
دادجو ادامه داد: این اتفاق می‌تواند صدمات دائمی را برای فرد به دنبال داشته باشد، بنابراین باید هر چه سریع‌تر رگ مسدود، باز و جریان خون مجدداً برقرار شود تا آسیب‌ها به عضله قلب کمتر شود و هرچه سلول‌های عضله قلب کمتر از بین بروند در آینده بر روی طول عمر بیمار مؤثر است و از درمان‌های پرهزینه بعدی نیز پیشگیری می‌کند.
وی تأکید کرد: باید در نظر داشت که مهم‌ترین و مؤثرترین شیوه درمانی برای سکته‌های حاد قلبی، آنژیوگرافی سریع و باز کردن رگ بسته به شیوه آنژیوپلاستی است اما درعین‌حال باید توجه کرد که سکته حاد قلبی از پیش خبر نمی‌کند.
دادجو خاطرنشان کرد: اگر بیماری در سن بیماری قلبی بوده و عوامل خطر پیدایش تصلب شرایین را هم داشته باشد، به‌هیچ‌وجه نباید دست به خوددرمانی بزند و ضروری است بعد از دیدن این علائم از اورژانس 115 کمک بگیرد.
به همت واحد آموزش اورژانس 115 بوشهر کارگاه درمان سکته حاد قلبی (طرح ملی کد 247) در محل سالن اجتماعات مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان بوشهر برای گروه هدف تکنسین‌های اورژانس 115 با تدریس سیده مریم ابطحی سرپرستار بخش اورژانس مرکز آموزشی درمانی قلب بوشهر برگزار شد.
انتهای پیام/ زن- 5000

 

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI

 


کلمات کلیدی:
سکته     اورژانس115     دکتر.عبدالرحیم.دادجو    

تاریخ بروز رسانی:   29 دی 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >