کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه؛
بیماری قلبی عروقی اولین علت مرگ در سیاره ما است

3 مهر 1400
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: بیماری قلبی عروقی بزرگترین قاتل دنیاست بیماری قلبی عروقی اولین علت مرگ در سیاره ما است.

هاجر عوض پور در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: در سال‌های اخیر آمار مرگ‌ومیر بیماران قلبی و عروقی در دنیا افزایش چشمگیری داشته است و این مسئله اهمیت اطلاع‌رسانی در خصوص راه‌های پیشگیری از عوارض بروز بیماری‌های قلبی را پیش از پیش نمایان می‌کند.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: بیماری‌های قلبی و عروقی یکی از شایعه ترین علل مرگ‌ومیر در ایران به شمار می‌روند و علت‌های زیادی دارد.
وی افزود: عوامل خطر اصلی بیماری قلبی و سکته مغزی فشارخون بالا، کلسترول خون بالا و قند خون بالا، مصرف دخانیات و الکل، رژیم غذایی ناسالم و چاقی است.
عوض پور با اشاره به این موضع که در زمان بحران کووید 19 بیماران قلبی عروقی با تهدید دوگانه مواجه خواهند شد گفت: بیماران قلبی عروقی علاوه بر اینکه نسبت به سایر افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض بیماری کووید 19 هستند، به علت ترس از ابتلا به کووید از مراقبت قلب خود هم غافل می‌شوند.
سلامت قلب خود را با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده حفظ کنید
وی با تأکید بر انتخاب شیوه زندگی سالم و تأثیر آن بر سلامت قلب توصیه کرد: مصرف نوشابه‌ها و آب‌میوه‌های شیرین را کاهش دهید و بجای آن آب یا آب‌میوه‌های طبیعی را انتخاب کنید. انواع شیرینی و سایر مواد غذایی شیرین را با میوه‌های تازه به عنوان یک جایگزین سالم جایگزین کنید و روزانه 5 سهم میوه و سبزی (معادل 400 گرم) میل کنید.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: بیماران قلبی مصرف غذاهای فرآوری شده و بسته‌بندی‌شده حاوی نمک، شکر و چربی زیاد را محدود و غذاهای محل کار یا مدرسه را در منزل تهیه کنند.
وی بابیان اینکه برنامه‌ریزی برای زندگی فعال‌تر و حذف مصرف الکل و دخانیات در سلامت قلب بسیار حائز اهمیت است گفت: افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط و 5 روز در هفته انجام داشته باشند یا حداقل 75 دقیقه فعالیت بدنی با شدت زیاد در طول هفته (در 3 تا 5 روز هفته) انجام دهید.
عوض پور بیان داشت: بازی کردن، پیاده‌روی، کار در خانه، حرکات موزون همه جزء این فعالیت به‌حساب می‌آیند، هر روز بیشتر فعال باشید، از پله‌ها بالا بروید، بجای رانندگی پیاده‌روی کنید یا دوچرخه‌سواری کنید.
عوض پور در خصوص تأثیر حذف مصرف دخانیات بر سلامت قلب اظهار داشت: طی دو سال بعد از ترک دخانیات، خطر بیماری عروق کرونر قلب به‌طور اساسی کاهش می‌یابد و بعد از 15 سال بعد از ترک دخانیات، خطر بیماری قلبی عروقی به میزان خطر در افراد غیر سیگاری کاهش می‌باید.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: مواجهه با دود دست دوم دخانیات نیز یک علت بیماری قلبی عروقی در افراد غیر سیگاری است.
وی افزود: روز آخر ماه سپتامبر به عنوان روز جهانی قلب برای افزایش آگاهی جهانیان در خصوص بیماری‌های قلبی عروقی معین‌شده است.
عوض پور گفت: این روز نقش مهمی در حساس سازی و اطلاع‌رسانی در خصوص سلامت قلب و عروق دارد و فرصت جهانی مهمی است که می‌توان برای افزایش آگاهی و تشویق افراد، اعضای خانواده، جوامع، سیاست‌گذاران و تصمیم گیران در طول سال از آن استفاده کرد.
وی افزود: یکی از مهم‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌های رسیدن به اهداف پیشگیری و کنترل بیماری قلبی عروقی آموزش همگانی و برگزاری پویش‌های عمومی است.
وی اضافه کرد: امسال روز جهانی قلب روز چهارشنبه 29 سپتامبر (مصادف با 7 مهر) با شعار ملی " قلب‌هایمان را با سلامتی پیوند بزنیم " و پیام اصلی "برای حفظ سلامت قلب خود، خانواده و جامعه، قلب‌های خود را با سلامتی پیوند بزنیم " است.
عوض پور هدف از برگزاری این روز را ترغیب و تشویق مردم به انتخاب شیوه زندگی سالم با اعمال چند تغییر ساده برای تضمین سلامتی قلب، ترویج شیوه زندگی سالم برای ارتقای سلامت قلب خودتان، خانواده، دوستان و نیز کل افراد جامعه، الزام مشارکت همگانی برای ارتقای آگاهی و دانش عمومی به منظور ارتقای سلامت قلب عنوان کرد.

انتهای پیام/ ک.آ 3080

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
روز.جهانی.قلب     هاجر.عوض‌پور     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   3 مهر 1400

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >