برای نخستین بار در کشور؛
مطالعه بر روی افراد مبتلا به آسم نشان از افزایش ۴۰ درصدی افسردگی آنان در دوران کرونا دارد

7 مهر 1400
دکتر افشین شیرکانی گفت: مطالعه بر روی بیماران آسماتیک (مبتلا به آسم) مراجعه کننده به کلینیک دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص بررسی شیوع افسردگی در دوران کرونا نشان از شیوع 40 درصدی افسردگی در این بیماران دارد.

فوق تخصص آسم، آلرژی و نقص سیستم ایمنی در مصاحبه با خبرنگار وبدا دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: در این مطالعه میانگین افسردگی در خانم‌ها اندکی بیشتر از آقایان بوده همچنین میزان افسردگی در گروه کنترل نیز به‌طور چشمگیری بالا بود.
وی تصریح کرد: یکی از عوامل تأثیرگذار بر افسردگی که می‌تواند باعث چنین نتیجه‌ای شود پاندمی کرونا و اختلالات روانی ناشی از آن است.
دکتر افشین شیرکانی بیان داشت: در مطالعه‌ای در آمریکا نشان داده شد که تنهایی ناشی از فاصله‌گذاری اجتماعی باعث افزایش افسردگی و میل به خودکشی می‌شود. در مطالعه دیگری در آسیا که 7 کشور را ازجمله ایران از نظر اضطراب و افسردگی در دوران کرونا بررسی کرده بود مشخص شد که افسردگی در این دوره افزایش چشم‌گیری داشته است.
وی افزود: این مطالعات نشان داد سطح تحصیلات بالاتر یکی از عوامل خطر مرتبط با افسردگی است.
دکتر شیرکانی تأکید کرد: جا دارد برنامه‌ریزان مدیریتی، درمانی و آموزشی کشور به این مهم توجه کافی داشته باشند تا از عواقب آن در آینده کاسته شود.
فوق تخصص آسم، آلرژی و نقص سیستم ایمنی گفت: این مطالعات با همکاری دکتر محمد بیگدلی متخصص اعصاب و روان، دکتر نیلوفر معتمد دانشیار پزشکی اجتماعی و دکتر سلیمی دانشجوی پزشکی بوشهر انجام‌شده است.

انتهای پیام/ م.ف 1024
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 

کلمات کلیدی:
آسم     کرونا     دکتر.افشین.شیرکانی        

تاریخ بروز رسانی:   7 مهر 1400

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >