در سال 1400؛
آمار تلفات سوءمصرف مواد نسبت به سال قبل رشد 2. 15 درصدی داشته است

7 تير 1401
کارشناس ارشد روانشناسی بالینی درمانگاه ترک اعتیاد شهید صادق گنجی برازجان گفت: در سال 1400 با رشد 2. 15 درصدی آمار تلفات سوءمصرف مواد نسبت به سال قبل مواجه بوده‌ایم.

پروین رجبی در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: آمار سازمان پزشکی قانونی از مرگ‌ومیر بر اثر اعتیاد در سال گذشته نشان می‌دهد که 5 هزار و 342 نفر بر اثر سوءمصرف مواد و داروهای مخدر و محرک در کشور جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد 4 هزار 561 نفر مرد و 781 نفر زن بوده‌اند.
کارشناس ارشد روانشناسی بالینی درمانگاه ترک اعتیاد بیمارستان شهید صادق گنجی گفت: اعتیاد به مواد مخدر یکی از مشکلات رایج در جامعه امروزی است.
رجبی سه عامل فردی، خانوادگی و اجتماعی را از علل ابتلا به غول اعتیاد خواند و اظهار داشت: بی‌شک عواملی همچون فشار تحصیلی، عدم آگاهی فرد از مضرات مواد مخدر، اختلال‌های شخصیتی، انگیزه‌های درمانی برای کاهش درد بدون تجویز پزشک، کنجکاوی، تمایل به تجربه زندگی بدون مشکل و...از مهم‌ترین عوامل فردی ابتلا به اعتیاد محسوب می‌شود.
وی تصریح کرد: کمبود محبت از طرف والدین، افراط در محبت، جلوگیری از رشد استقلال فردی، محدودیت بیش‌ازاندازه، تبعیض بین فرزندان، آسیب احساسی از دست دادن اعضای خانواده، روابط نامناسب والدین با یکدیگر یا طلاق، اعتیاد یکی از اعضای خانواده، فقر مالی، دانش ناکافی والدین و... هم از دیگر عوامل خانوادگی است که می‌تواند در دوران نوجوانی فرد را به سمت سوءمصرف مواد مخدر هدایت کنند.
وی مهم‌ترین دلایل اجتماعی که افراد را به سمت مصرف مواد مخدر سوق می‌دهند برشمارد و اظهار داشت: دسترسی آسان به مواد مخدر، بیکاری و عدم اشتغال‌زایی، فرهنگ محل زندگی، ارتباط با افراد ناباب و... است. لذا این موارد در زمینه اجتماعی می‌توانند منجر به اعتیاد افراد شوند که بخشی از آن‌ها از طریق خانواده‌ها و بخش دیگری از جانب مسئولین قابل‌کنترل هستند.
رجبی خانواده و مدرسه را دو مکان و رکن اساسی مقابله با اعتیاد عنوان کرد و اشاره داشت: تربیت درست و حمایت صحیح والدین از فرزندان نه‌تنها می‌تواند باعث پیشگیری از ابتلا به اعتیاد شود، بلکه در درمان اعتیاد نیز می‌توانند به‌شدت مؤثر باشند و افراد در مسیر زندگی برای تشکیل یک خانواده سالم؛ به دانش، مهارت و روابط اخلاقی مناسب برای خوب زیستن احتیاج دارند.
انتهای پیام/ ب.ا 4080
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
مواد.مخدر     پروین.رجبی     بیمارستان.شهید.گنجی     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   7 تير 1401

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >