از آغاز سال ۱۴۰۱ تاکنون؛
غربالگری رایگان سرطان سینه برای چهار هزار بانوی دیّری انجام‌شده است

10 بهمن 1401
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون برای بیش از چهار هزار بانوی ۳۰ تا ۶۹ سال در شهرستان دیّر غربالگری سرطان سینه انجام‌شده است.

مژده بشیریان، با اشاره به پویش ملی مبارزه با سرطان گفت: تشخیص به‌موقع بیماری سرطان به درمان بهتر این بیماری کمک می‌کند لذا شعار امسال پویش ملی مبارزه با سرطان «پر کردن فاصله بی‌خبری از عوامل خطر سرطان» نام‌گذاری شده است.
وی افزود: پیشگیری مؤثرترین و مقرون به‌صرفه‌ترین شیوه مبارزه با سرطان است که با غربالگری و آموزش عوامل خطر سرطان امکان‌پذیر است.
وی اضافه کرد: غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان سینه از برنامه‌های در دست اجرای نظام سلامت است که برای همه بانوان در گروه سنی ۳۰ تا ۶۹ سال در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت به‌صورت رایگان انجام می‌شود.
این کارشناس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر با اشاره به جمعیت زنان گروه سنی ۳۰ تا ۶۹ سال این شهرستان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 4 هزار و 112 بانو ۳۰ تا ۶۹ سال ساکن در مناطق شهری و روستایی این شهرستان به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کرده و تحت معاینات غربالگری سرطان سینه قرار گرفتند.
بشیریان تصریح کرد: این تعداد مراجعه بانوان به مراکز خدمات جامع سلامت برای غربالگری، ۲۹ درصد جمعیت گروه هدف بوده و انتظار می‌رود این شاخص تا پایان سال به ۳۰ درصد برسد.
وی با اشاره به اصول ده‌گانه پیشگیری از سرطان یادآور شد: پرهیز از مصرف دخانیات، فعالیت بدنی منظم، استاندارد نگه‌داشتن وزن، تغذیه سالم، محافظت از خود در برابر عفونت‌ها، محافظت از پوست، رعایت اصول ایمنی در منزل و محیط کار، داشتن زندگی روانی معنوی سالم، داشتن زندگی اجتماعی سالم و داشتن شناخت کافی از علائم هشداردهنده سرطان از جمله اصول ده‌گانه است.
انتهای پیام/ ح.ن-۳۰۵۰٫

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
غربالگری     سرطان.سینه     مژده.بشیریان     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر        

تاریخ بروز رسانی:   10 بهمن 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >