باید از تبدیل آنفولانزای پرندگان به یک اپیدمی انسانی جلوگیری کرد

11 بهمن 1401
رئیس دامپزشکی شهرستان تنگستان گفت: باید با استفاده از اقدامات پیشگیرانه از تبدیل آنفولانزای حاد پرندگان به یک اپیدمی انسانی جلوگیری کرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان تنگستان، دکتر امین کریمی در گردهمائی بهورزان تنگستان بیان داشت: همواره بیم آن می‌رود که ویروس آنفلوانزا با جهش ژنتیکی به پاندمی جهانی آنفولانزای فوق حاد در جوامع انسانی منجر گردد.
وی بابیان اینکه برای اقدام به‌موقع و پیشگیری از خطرات احتمالی برای سلامت مردم نیاز به همکاری مجموعه بهداشت و درمان و دامپزشکی است بیان داشت: شروع ناگهانی تلفات در طیور، انتشار ناگهانی بیماری، علائم تنفسی حاد، سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا از نشانه‌های عمومی این بیماری در پرندگان است که باید فوری به دامپزشکی گزارش شود.
دکتر کریمی اظهار داشت: این بیماری از طریق، تماس با پرندگان وحشی و پرندگان آبزی آلوده، تماس با طیور آلوده، از طریق کفش، لباس، خودرو، آب، مدفوع و بستر آلوده، سگ و گربه به‌عنوان ناقلین مکانیکی، پراکنده شدن کود مرغداری به محیط اطراف، عدم پاک‌سازی و ضدعفونی کامل محل نگهداری مرغ و لوازم و تجهیزات قبل از پرورش جوجه قابل‌انتقال به انسان است.
رئیس شبکه دامپزشکی تنگستان تصریح کرد: جلوگیری از ورود پرندگان وحشی به محل نگهداری مرغ از طریق نصب توری و ترمیم خرابی‌های آن؛ رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی در مرغداری‌های صنعتی؛ ضدعفونی کامل محل پرورش مرغ و تجهیزات آن قبل از جوجه ریزی؛ ممانعت از ورود حیوانات دیگر به‌عنوان ناقلین مکانیکی به محل پرورش مرغ؛ اعلام هر نوع کاهش شدید مصرف دانه، کاهش شدید تولید یا افزایش تلفات به نزدیک‌ترین پست دامپزشکی از راه‌های پیشگیری از گسترش این بیماری است.
دکتر کریمی گفت: خودداری از شکار و نگهداری پرندگان مهاجر و بومی آبزی؛ گزارش سریع به پست دامپزشکی در صورت مشاهده تلفات در طیور، عدم تهیه گوشت مرغ از مراکز غیرمجاز و عرضه‌کنندگان و کشتار کنندگان دوره‌گرد؛ تهیه گوشت مرغ مصرفی به‌صورت بسته‌بندی‌شده، تازه یا منجمد از مراکز مجاز از راه‌های پیشگیری از انتقال این بیماری به انسان است.


انتهای پیام/ن.ا 3010

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
آنفولانزای.پرندگان     دکتر.امین.کریمی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.تنگستان        

تاریخ بروز رسانی:   11 بهمن 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >