تولد نوزاد تالاسمی شدید طی ۲۹ سال گذشته در شهرستان دیّر صفر شده است

20 ارديبهشت 1402
رئیس شبکه بهداشت و درمان دیر گفت: تولد نوزادان مبتلا به تالاسمی شدید طی ۲۹ سال گذشته در شهرستان دیّر به صفر رسیده است.

عباس آدمیت نسب با اشاره به موفقیت‌آمیز بودن اجرای برنامه پیشگیری از بروز بیماری بتاتالاسمی ماژور در شهرستان دیّر گفت: از سال ۱۳۷۳ تاکنون موردی از تولد نوزاد مبتلا به این بیماری در شهرستان دیر گزارش نشده است.
وی با بیان اینکه برنامه ملی پیشگیری از بروز بیماری تالاسمی بر محورهای انجام آزمایش‌های تالاسمی هنگام ازدواج است، گفت: همه افراد متقاضی ازدواج باید قبل از عقد نسبت به انجام آزمایش خون اقدام کنند که این آزمایش همان آزمایش تالاسمی است.
وی افزود: تالاسمی یک اختلال در هموگلوبین محسوب می‌شود و در بیماری تالاسمی هموگلوبین‌ها دچار نقص می‌شوند که نوع خاصی از کم‌خونی را پدید می‌آورند و ازاین‌رو با قرص آهن قابل‌درمان نیست.
 وی ادامه داد: چنانچه یکی از زوجین تالاسمی مینور (خفیف) باشد مشکلی ایجاد نمی‌شود اما اگر هر دو نفر مینور باشند، در هر بارداری ۲۵ درصد احتمال تولد نوزاد با بیماری تالاسمی ماژور (شدید) وجود دارد.
رئیس شبکه بهداشت و درمان دیر با بیان اینکه آمار تولد نوزاد تالاسمی ماژور (شدید) در شهرستان دیّر به صفر رسیده است گفت: نظام سلامت توانسته است در اجرای برنامه پیشگیری از بروز بیماری بتاتالاسمی بسیار موفق عمل کند به‌طوری که میزان بروز بیماری تالاسمی ماژور در شهرستان دیّر به صفر رسیده است.
وی به مجموعه اقدامات انجام شده در راستای برنامه پیشگیری از بروز بیماری بتاتالاسمی اشاره کرد و گفت: انجام آزمایش‌های قبل از ازدواج، ارائه خدمات ژنتیک به زوج‌های ناقل تالاسمی، مشاوره، مراقبت ژنتیک به‌منظور تعیین سلامت یا ابتلا جنین، آموزش به زوج‌های ناقل برای داشتن بارداری ایمن و داشتن فرزندان سالم از جمله اقدامات انجام شده در راستای پیشگیری از تولد نوزاد دارای بیماری تالاسمی ماژور است.
آدمیت نسب افزود: طی سال گذشته ۳۲۵ زوج از سوی دفاتر عقد و ازدواج به آزمایشگاه دیّر معرفی شدند که نتایج آزمایش ۱۵ زوج با اندیکس‌ها استاندارد مغایرت داشت که به پزشک متخصص برنامه تالاسمی ارجاع و پس از دریافت خدمات تخصصی و دارو درمانی تعداد ۷ زوج به عنوان کم‌خطر و ۸ زوج به عنوان پرخطر معرفی شدند.
وی اضافه کرد: افراد کم‌خطر که با طی دوره آهن درمانی مشکل مشاهده‌شده در آزمایش رفع شده بود با مجوز پزشک متخصص برنامه، گواهی سلامت آن‌ها صادر و افراد پرخطر نیز توسط تیم مشاوره به آن‌ها توصیه‌های لازم در خصوص انجام آزمایش‌های تکمیلی طی دو مرحله قبل از بارداری و در زمان بارداری می‌شود.
وی تصریح کرد: در حال حاضر ۴۵ زوج مینور در شهرستان دیّر ساکن‌اند که مراقبت‌های لازم در این خصوص توسط مراقبین سلامت و بهورزان انجام می‌شود.
انتهای پیام/ ح.ن ۳۰۵۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
تالاسمی     عباس.آدمیت‌نسب     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   20 ارديبهشت 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >