راه مقابله با هپاتیت، تنظیم و اجرای برنامه درمانی مدون رایگان در جامعه است

14 امرداد 1402
متخصص عفونی و بیماری‌های گرمسیری بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان گفت: راه مقابله با هپاتیت، تنظیم و اجرای برنامه درمانی مدون رایگان در جامعه است.

دکتر ندا موصلی در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان به مناسبت هفته جهانی هپاتیت، گفت: بهترین روش جلوگیری و درمان بیماری هپاتیت تنظیم و اجرای برنامه درمانی رایگان و شناسایی افراد ناقل بیماری در سطح جامعه است.
متخصص عفونی و بیماری‌های گرمسیری بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان بیان داشت: امروزه برای دسترسی به جامعه سالم و عاری از هپاتیت باید کار ریشه‌ای و اساسی انجام داده و از پتانسیل سایر ارگان‌ها برای شناسایی بیماران و افراد در معرض خطر ابتلا به هپاتیت کمک بگیریم.
دکتر موصلی هپاتیت را التهاب بافت کبد عنوان نمود و اظهار داشت: شایع‌ترین نوع هپاتیت، هپاتیت ویروسی است که از چند نوع ویروس A,B,C,D,E تشکیل می‌شوند و به همین نام‌ها هم در جامعه رایج هستند.
وی همچنین در ادامه تصریح داشت: نوع دیگر تقسیم‌بندی بیماری‌های هپاتیت برحسب زمان است که به دو نوع حاد و مزمن تعریف می‌شوند.
متخصص عفونی و بیماری‌های گرمسیری بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان شایع‌ترین عوامل بیماری هپاتیت را ویروس‌ها خواند و اشاره داشت: عوامل عفونی و بخصوص ویروس‌ها، عامل اصلی ایجاد هپاتیت بوده ولی بعضی از هپاتیت‌ها هم عوامل غیر عفونی دارند، مثلاً داروها نیز می‌توانند با آسیب به بافت کبد افراد باعث ایجاد هپاتیت دارویی در اشخاص شوند.
دکتر موصلی در ادامه به بیان علائم بالینی این بیماری پرداخت و تصریح داشت: علائم بالینی اغلب به‌صورت ضعف و بی‌حالی، تهوع و استفراغ، دردهای شکمی بخصوص در سمت راست و بالای شکم و زردی، بدن‌درد و دردهای مفصلی ظاهر می‌شود و بعضی از هپاتیت‌های حاد با تب نیز همراه است در ضمن در مورد هپاتیت مزمن بیماران ممکن است تا سال‌ها بدون علامت باشند.
وی راه‌های جلوگیری از برخی از انواع هپاتیت‌ها را انجام واکسیناسیون عنوان کرد و گفت: بعضی از انواع هپاتیت‌های ویروسی مثل A و B واکسن دارند و در ایران برنامه واکسیناسیون علیه هپاتیت B در کلیه متولدین سال ۱۳۷۵ به بعد در سه نوبت به‌صورت روتین انجام می‌شود ولی هپاتیت نوع C واکسن مشخصی ندارد و چون بیشتر از طریق خون سرایت می‌کند لذا پیشگیری از رفتارهای پرخطر می‌تواند مؤثر باشد.
استفاده از آب و غذای سالم عامل جلوگیری از هپاتیت است
متخصص عفونی و بیماری‌های گرمسیری بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان همچنین اضافه داشت: در مورد هپاتیت نوع A و E سرایت بیماری از طریق سیستم گوارشی است، لذا استفاده از آب و غذای سالم در پیشگیری از این بیماری بسیار مؤثر است.
وی در خصوص درمان اغلب بیماری‌های هپاتیتی هم اشاره داشت: درمان بیشتر هپاتیت‌های ویروسی حمایتی و علامتی است، بخصوص در موارد هپاتیت نوع A و B و نیاز به درمان ضدویروسی نیست ولی در مورد هپاتیت‌های مزمن B و C استفاده از داروهای خاص مثل تنوفوویرانتکاویرو سوداک می‌تواند مؤثر باشد.
دکتر موصلی در ادامه گفت: خوشبختانه در حال حاضر هپاتیت نوع سی با یک دوره ۳ الی ۶ ماهه با یک داروی ترکیبی بنام سوداک درمان قطعی می‌شود ولی متأسفانه بیشتر مبتلایان به هپاتیت گروه معتادین تزریقی با بیماری HIV مثبت (ایدز) می‌باشند که مراقبت مناسبی در زمینه درمان در سطح جامعه ندارند.
متخصص عفونی و بیماری‌های گرمسیری بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان توصیه‌هایی هم به مردم داشت و افزود: مهم‌ترین توصیه به مردم عزیز تزریق واکسیناسیون B بخصوص در دوران نوزادی فرزندان طبق برنامه تنظیمی واکسیناسیون عمومی کشور، استفاده از وسایل شخصی در آرایشگاه‌ها، پرهیز از رفتارهای پرخطر و نهایتاً به‌محض بروز علائم بالینی مشکوک به پزشک مراجعه تا اقدامات تشخیصی و درمانی لازم در اسرع وقت انجام شود.
انتهای پیام/ ب.ا ۴۰۸۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
هپاتیت     دکتر.ندا.موصلی     بیمارستان.شهید.گنجی     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   14 امرداد 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >