از ابتدای سال تاکنون؛
۱۱۳۸ سالمند از نظر افسردگی در شهرستان کنگان غربالگری شدند

9 مهر 1402
کارشناس برنامه سالمندان شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان گفت: هزار و ۱۳۸ سالمند از نظر افسردگی در شهرستان کنگان غربالگری شدند.

معصومه ارمی در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان اظهار داشت: دوران سالمندی مرحله‌ای از زندگی انسان است که در آن فرد سالمند علاوه بر مواجهه با کاهش توانمندی‌های جسمی ممکن است با مشکلات روانی نیز روبه‌رو شود و این مشکلات باعث می‌شوند که فرد نتواند به‌خوبی با محیط اطراف سازگاری پیدا کند.
وی تصریح کرد: لازم است بدانیم گروه سالمندان شامل سنین ۶۰ سال و بالاتر است که شهرستان کنگان دارای ۴ هزار و ۸۵۴ سالمند است و از ابتدای سال تاکنون هزار و ۱۳۸ سالمند از نظر افسردگی غربالگری شده‌اند که از این تعداد ۲۹ سالمند غربال مثبت شده‌اند.
ارمی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از مشکلات سلامت روان به سالمندان توصیه می‌شود، هرگز با «مرور» خاطرات ناخوشایند گذشته، به «زندگی حال» و «آینده» خود آسیب نزنند.
وی بیان کرد: سالمندان با انجام فعالیت‌های جدید مانند ورزش کردن، نوشتن، گوش دادن به موسیقی و نقاشی می‌توانند به کنترل خشم خود کمک کنند، نیازها، خواسته‌ها و احساسات خود را ابراز کنند.
ارمی اضافه کرد: همچنین سالمندان باید توجه داشته باشند که اگر از احساسات و انتظارات خود صحبت نکنند، دیگران از کجا بدانند آن‌ها چه می‌خواهند؟ همچنین نباید فراموش کنند که مسئولیت تصمیم‌های مهم زندگی فرزندانشان در درجه اول بر دوش خودشان است و بزرگان سالمند به‌عنوان والدین آن‌ها تنها راهنما و حامی آنان هستند، این راهکارها می‌تواند راهگشای سالمندان و خانواده‌های آن‌ها باشند.
وی افزود: نکته بسیار مهم این است که تنها زندگی کردن با داشتن احساس تنهایی تفاوت دارد، به‌عبارت‌دیگر، ممکن است فردی تنها زندگی کند، ولی احساس تنهایی نکند و یا فرد دیگری در جمع باشد، ولی احساس تنهایی کند.
کارشناس برنامه سالمندان شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان خاطرنشان کرد: خانواده‌های دارای سالمندان مبتلا به آلزایمر برای مراقبت از آن‌ها نیازمند یادگیری مهارت‌های ارتباطی هستند.
هفته ملی سالمند ۸-۱۴ مهرماه و روز جهانی سالمند ۹ مهرماه با شعار " تحقق وعده‌های اعلان جهانی حقوق سالمندان " است.


انتهای پیام/ م.س ۳۰۷۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
سالمند     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.کنگان     غربالگری.افسردگی     معصومی.ارمی    

تاریخ بروز رسانی:   9 مهر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >