رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
سکته مغزی در ساعات اولیه قابل‌درمان است/ تلاش برای پیشگیری و درمان سکته مغزی

16 بهمن 1402
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: سکته‌های مغزی یکی از مسائل حیاتی و مورد توجه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر است که در ساعات اولیه قابل‌درمان هستند.

دکتر سید حسین موسوی در گفت‌وگو با روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، اظهار کرد: دو گروه سکته‌های مغزی وجود دارند؛ گروه اول شامل سکته‌های ناشی از خونریزی‌های مغزی است که درمان‌های ساده‌ای برای آن‌ها وجود ندارد و گروه دوم شامل سکته‌های ناشی از وجود لخته در عروق مغزی است که در ساعات اولیه بروز، درمان مؤثر و قابل قبولی دارند.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی استان بوشهر گفت: ۸۵ درصد سکته‌های مغزی از گروه دوم هستند، سکته مغزی یکی از علت‌های ناتوانی و مرگ در دنیا است و در ایران سالانه آمار قابل‌توجهی دارد.
وی تصریح کرد: هر چهار دقیقه، یک نفر در ایران دچار سکته مغزی حاد می‌شود، زمان طلایی برای درمان مؤثر سکته مغزی کمتر از چهار ساعت است و بنابراین باید برای انتقال بیماران سریعاً اقدام شود.
وی عنوان داشت: شهروندان باید نشانه‌های سکته مغزی را بشناسند و در صورت مواجهه با آن‌ها، بدون تعویق به اورژانس تماس بگیرند؛ زیرا زمان طلایی برای درمان مؤثر فقط کمتر از چهار ساعت است.
دکتر موسوی یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر بیمارستان‌های شهدای خلیج‌فارس، سلمان فارسی تأمین اجتماعی، شهید گنجی دشتستان، امام خمینی (ره) کنگان و امیرالمؤمنین (ع) گناوه را به‌عنوان مراکز درمانی ویژه بیماران سکته مغزی معرفی کرده که این بیمارستان‌ها با کد ۷۲۴، هفت روز هفته و به‌صورت ۲۴ ساعته آماده پذیرش بیماران سکته مغزی هستند.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: در استان بوشهر در دو سال اخیر طبق آمارها بیشتر از ۵۰ درصد بیماران مبتلا به سکته مغزی به بهبودی کامل رسیده‌اند یا اینکه حداقل ضایعات را داشته‌اند.
انتهای پیام/ ز.ن ۵۰۰۰۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
سکته.مغزی     اورژانس115     دکتر.سیدحسین.موسوی     فرهنگ.سلامت        

تاریخ بروز رسانی:   16 بهمن 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >