حیوان گزیدگی در شهرستان گناوه 10درصد افزایش یافت /حدود 80 درصد موارد سگ گزیدگی است

30 بهمن 1402
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: امسال تاکنون 285 مورد حیوان گزیدگی در این شهرستان ثبت‌شده که نسبت به مورد مشابه سال قبل 10 درصد افزایش نشان می‌دهد.

دکتر عصمت حیدری در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: افزایش آمار سگ‌های بلا صاحب به‌ویژه در روستاها و حاشیه شهر گناوه خطری جدی برای سلامت مردم بوده که ازنظر آماری نیز بیشترین گزش در شهرستان مربوط به سگ حدود 80 درصد و پس‌ازآن گربه است.
وی افزایش روزافزون حیوان گزیدگی را یکی از چالش‌های حوزه سلامت شهرستان عنوان کرد و گفت: هاری یک بیماری ویروسی قابل‌انتقال از حیوانات به انسان است که در صورت ابتلا تقریباً در همه موارد کشنده است.
دکتر حیدری افزود: مراجعه به‌موقع فرد و واکسیناسیون افرادی که دچار حیوان گزیدگی می‌شوند ضرورت دارد زیرا در غیر این صورت احتمال ابتلای فرد به بیماری هاری کشنده و بدون درمان است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان تاکید کرد: پیشگیری از حیوان گزیدگی و کنترل هاری نیازمند همکاری بین بخشی سازمان‌های مرتبط مانند دامپزشکی، محیط‌زیست، شهرداری و دهیاری است و در این زمینه لازم است رسانه‌ها و انجمن‌های محیط‌زیست و انجمن‌های حمایت حیوانات  نیز به رسالت خود عمل کنند.  
وی توصیه کرد: به کودکان خود بیاموزیم که در کوچه و خیابان‌ها از نزدیک شدن به حیوانات خودداری کرده و از اذیت و آزار آن‌ها بپرهیزند تا مورد گزش قرار نگیرند.

انتهای پیام/ م.ن : ۳۰۸۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
حیوان.گزیدگی     دکتر.عصمت.حیدری     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   1 اسفند 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >