با اجرای طرح تحول سلامت: 11 میلیارد ریال به حوزه سلامت بخش آبدان تزریق شد

3 آبان 1396
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: با اجرای طرح تحول سلامت مبلغ 11 میلیارد ریال برای تقویت و توسعه حوزه سلامت بخش آبدان اختصاص داده شد.

مهندس احمد آخوندی در نشست هم‌اندیشی با بخشدار و شورای اسلامی شهر آبدان اظهار کرد: تعامل، همکاری، حساسیت و پیگیری امور بهداشتی و درمانی توسط بخشدار و شورای اسلامی شهر آبدان قابل‌تقدیر است و انصافاً منشأ خیر و پیشرفت حوزه سلامت بخش آبدان بوده‌اند و ما تمام توان خود را برای توسعه و بهبود حوزه سلامت آبدان و رضایتمندی مردم، بکار می‌گیریم.
وی گفت: با اجرای طرح تحول سلامت، 11 میلیارد ریال به حوزه سلامت بخش آبدان تزریق شد و مرکز خدمات جامع سلامت این شهر به امکانات و تجهیزات بروزی مجهز شده که با این شرایط ارائه خدمات مطلوب به بیماران منطقه میسر شده است.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر با تأکید بر لزوم رضایت‌مندی مردم از ارایه خدمات بهداشتی و درمانی گفت: یکی از کارهای اساسی و خوبی که در مرکز خدمات جامع سلامت آبدان انجام شد و رضایت‌مندی مردم را در پی داشت بحث بهسازی، تعمیرات کلی و تجهیز مرکز بود که بااعتبار 2 میلیارد ریال انجام شد.
وی به تجهیزات خریداری‌شده برای مرکز خدمات جامع سلامت آبدان نیز اشاره کرد و گفت: یونیت دندانپزشکی، دستگاه‌های مانتیتورینک، دسی‌شک، ECG، اتوآنالایزر، الایزا، تخت CPR، ترالی اورژانس و وسایل زیستی، ازجمله تجهیزات خریداری‌شده است که برای خرید آن، مبلغ 2 میلیارد و 700 میلیون ریال هزینه شده است.
مهندس آخوندی افزود: مرکز خدمات جامع سلامت آبدان هم‌اکنون و بعد از اجرای طرح تحول سلامت از وجود سه پزشک عمومی، یک دندان‌پزشک تمام‌وقت، یک ماما، 6 کارشناس بهداشتی، یک نفر کارشناس آزمایشگاه، 6 تکنسین فوریت‌های پزشکی، 4 بهیار، 2 نیروی خدماتی و پشتیبانی و درمجموع 24 کارمند بهره‌مند است.
وی اضافه کرد: واحدهای مبارزه با بیماری‌ها، بهداشت محیط و حرفه‌ای، بهداشت مدارس، اورژانس، سلامت خانواده، بهبود تغذیه، آزمایشگاه، دندانپزشکی و مطب پزشک این مرکز به مراجعه‌کنندگان خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌دهد.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر با اشاره به جمعیت حدود 8 هزار و 600 نفری بخش آبدان یادآور شد: طبق ضوابط و استانداردهای نظام شبکه برای ایجاد مراکز خدمات جامع سلامت شبانه‌روزی علاوه بر فاصله تا مرکز ارایه دهنده خدمات بستری یا بستری موقت باید به لحاظ جمعیتی بیش از 12 هزار نفر جمعیت تحت پوشش داشته باشد.
وی بابیان تفاوت سطوح مختلف مراکز خدمات جامع سلامت گفت: مراکز خدمات جامع سلامت شبانه‌روزی مجهز به دو اتاق بستری موقت و امکانات احیاء قلبی ریوی است و خدمات پزشکی، پرستاری و پاراکلینیک به‌صورت 24 ساعته ارایه خواهد شد که در دیگر سطوح وجود ندارد.
مهندس آخوندی اضافه کرد: در مرکز خدمات جامع سلامت آبدان نیز اتاق CPR با تجهیزات و امکانات احیاء قلبی ریوی از قبیل دستگاه‌های مانتیتورینک، دسی‌شک، ECG، تخت CPR، ترالی اورژانس و ست‌های مربوطه وجود دارد و همچنین دو اتاق با 6 تخت برای خدمات بستری موقت فراهم است و خدمات پزشکی و پاراکلینیک به‌صورت 24 ساعته ارایه می‌شود که در ساعات شب به‌صورت بیتوته است.
وی ادامه داد: امکانات، تجهیزات و همچنین ساعات ارایه خدمات در مرکز خدمات جامع سلامت آبدان مانند مراکز شبانه‌روزی است و در صورت مراجعه بیماران اورژانسی در ساعات نیمه‌شب ضمن پذیرش بیمار خدمات پزشکی و پاراکلینیک به آنها ارایه می‌شود.
وی به بازسازی خانه بهداشت سرمستان نیز اشاره کرد و گفت: خانه بهداشت روستای سرمستان در طرح تحول سلامت بااعتبار 3 میلیون ریال بازسازی، تجهیز و افتتاح شد.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر بابیان اینکه یک دستگاه آمبولانس با یک کد در ناوگان اورژانس 115 آبدان فعال است گفت: مردادماه امسال عملیات اجرایی ساختمان اورژانس 115 آبدان شروع‌شده است و هم‌اکنون 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
بخشدار آبدان نیز با تقدیر از فعالیت‌های شبکه بهداشت و درمان دیر در حوزه تحت پوشش گفت: مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر توجه ویژه‌ای به بهبود و توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت بخش آبدان داشته‌اند که شایسته تقدیر و تشکر است.
مسعود تنگستانی گفت: یکی از مواردی که مردم با آن روبرو هستند بحث سلامت است که خوشبختانه در دولت تدبیر و امید نگاه ویژه‌ای به این موضوع شده است و دست‌آوردهای خوبی نیز به همراه داشته است که طرح موفق تحول سلامت ازاین‌دست موارد است.
وی بابیان اینکه در این طرح توجه ویژه‌ای به تحقق عدالت در سلامت و کاهش هزینه‌های پرداختی از جیب مردم شد، گفت: با اجرای این طرح یکی از مشکلات عمده بیماران به مراکز درمانی دولتی که میزان پرداخت هزینه‌های درمانی از سوی مردم بود کاهش بسیار زیادی یافت که همین مسئله موجب رضایت‌مندی مردم از حوزه سلامت شده است.
وی با اشاره به راه‌اندازی بیمارستان امام هادی (ع) دیر در دولت تدبیر و امید یادآور شد: بیمارستان امام هادی (ع) دیر که سال‌ها دغدغه مردم و خواسته اصلی آنها بود بعد از 28 سال با حمایت‌های ویژه دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت دولت تدبیر و امید، اردیبهشت‌ماه امسال افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
بخشدار آبدان در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اهمیت حوزه سلامت گفت: حوزه سلامت باجان و زندگی انسان‌ها سروکار دارد و سرعت و دقت در آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما دیگر حوزه‌ها اگر فعالیتشان با تأخیر انجام شود تأثیری چندانی بر زندگی انسان‌ها ندارد.
وی افزود: در زمینه مسایل خرد هم یک سری مسائل و مشکلاتی در همه حوزه‌ها وجود دارد که حوزه سلامت بخش آبدان نیز مستثنی از این مسئله نیست اما با تلاش و تعهدی که در مجموعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر سراغ دارم فطعا مرتفع خواهد شد.
تنگستانی شبانه‌روزی شدن مرکز خدمات جامع سلامت آبدان را یکی از خواسته‌های مردم دانست و گفت: با توجه به اینکه بخش آبدان قطب گوجه‌فرنگی خارج فصل کشور است که در زمان کشاورزی جمعیت زیادی از سایر نقاط کشور به این منطقه می‌آیند و نیمی از سال را در این بخش سکونت دارند و همچنین جمعیت بالغ‌بر 8 هزار 500 نفری آبدان، امیدواریم مسئولین دانشگاه علوم پزشکی بوشهر این مسئله را در نظر بگیرند و پاسخی مثبت به درخواست اهالی بخش آبدان داشته باشند.
رییس شورای اسلامی شهر آبدان نیز با اعلام رضایت از بهسازی مرکز خدمات جامع سلامت این شهر گفت: خرید تجهیزات و فعالیت خوب واحد دندانپزشکی و حضور همیشگی دندان‌پزشک در طول ماه رضایت‎مندی مردم را به دنبال داشته است.
سید عبدالرسول حسینی گفت: بیشترین خواسته و مراجعات مردم به شورای اسلامی پس از بحث شبانه‌روزی شدن مرکز، اختصاص یک دستگاه آمبولانس به مرکز خدمات جامع سلامت است که با توجه به‌قرار گرفتن شهر آبدان در مسیر بزرگراه بوشهر- کنگان و حجم زیاد ترددهای جاده‌ای در این محور مواصلاتی انتظار می‌رود دانشگاه علوم پزشکی نسبت به اختصاص یک دستگاه آمبولانس به این مرکز موافقت کند.
وی اضافه کرد: نظارت بر کار داروخانه بخش خصوصی از دیگر درخواست‌های مردمی است.
انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.