رییس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر: باید به نقش آقایان در فرآیند زایمان طبیعی توجه کرد/ گزارش تصویری

21 اسفند 1396
رییس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر گفت: تاکنون تمام برنامه‌های ترویج زایمان طبیعی باهدف افزایش آگاهی بانوان بوده که باید در برنامه‌های جدید برای افزایش آگاهی آقایان به‌عنوان پشتیبان توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

دکتر علیرضا حاجیونی در همایش ترویج زایمان طبیعی، اضافه کرد: یکی از وظایف ذاتی دانشگاه علوم پزشکی و حوزه سلامت تنها تسهیل فرآیندهای درمانی نیست و ترویج فرآیندهای بهداشتی و پیشگیری هم در دستور کار قرار دارد که ترویج زایمان طبیعی یکی اولویت‌های کاری است.
وی افزود: قطعاً در این همایش در مورد مسایل تخصصی بحث‌های زیادی می‌شود اما نکته‌ای که نباید فراموش کنیم این است که آمادگی جسمانی و روانی برای بارداری و زایمان طبیعی به قبل از دوران ازدواج و حتی دوران نوجوانی و بلوغ برمی‌گردد.
این مقام مسئول با اشاره به ارتباط مسایل فرهنگی و فرهنگ زایمان، گفت: در برهه‌ای از زمان جامعه دچار تغییر فرهنگی شد و این حس وجود داشت که با پس زدن تمام فرهنگ‌ها و جایگزینی آن‌ها با روش‌های جدید می‌توانیم زندگی به سبک متفاوتی داشته باشیم که این اتفاق اشتباه بزرگی بود.
رییس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر افزود: این اتفاق نه‌تنها در بخش سلامت بلکه در تمام جنبه‌های روزمره زندگی اتفاق افتاد که در این دوران با انجام تحقیقات و پژوهش‌های علمی بسیاری از یافته‌ها برخلاف نظر آن روزهاست و در جامعه با اصلاح روش‌های زندگی به سمت سلامت پیش می‌روند که زایمان طبیعی ازجمله آنان است.
دکتر حاجیونی خاطرنشان کرد: در کشورهای پیشرفته از طریق برنامه‌های مختلف زایمان طبیعی را با روش‌های مختلف زایمان‌های فیزیولوژیک، بدون درد و زایمان در آب در حال ترویج است و به‌زودی شاهد کاهش آمار سزارین در تمام دنیاخواهیم بود و امیدوارم در این زمینه پیرو روش صحیح باشیم.
در این همایش یک‌روزه که با حضور کارشناسان حوزه سلامت و خانواده‌ها برگزار شد، برنامه‌هایی مانند سخنرانی اساتید، برپایی واحدهای مشاوره قبل و حین بارداری و اجرای برنامه موسیقی شاد و زنده پاپ اجرا شد.
انتقال تجارب لحظه‌های شاد تولد فرزند با حضور پدر، توسط خانواده نظرزاده اولین خانواده‌ای که فرزندشان در بهمن‌ماه 1391 به روش زایمان فیزیولوژیک در بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر متولد شد نیز زینت‌بخش این محفل بود.
انتهای پیام/ م.آ 4070
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.