کرونا حریف پدربزرگ ۹۷ ساله دشتستانی نشد

29 تير 1399
رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتستان از ترخیص پدربزرگ ۹۷ ساله دشتستانی مبتلا به بیماری کرونا پس از بهبودی، از بیمارستان شهید گنجی برازجان خبر داد.

ماریا خویش دوست در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان اظهار داشت: بیمار ۹۷ ساله از توابع بخش مرکزی دشتستان، پس از ده روز بستری در بیمارستان شهید گنجی برازجان، با امید و روحیه بالا و تلاش‌های جهادی مدافعان سلامت کرونا را شکست داد و با بهبودی از بیمارستان ترخیص شد.
پزشک متخصص عفونی و بیماری‌های تنفسی تمام وقت بیمارستان شهید گنجی برازجان در این خصوص گفت: مسن‌ترین فرد کرونایی شهرستان دشتستان تاکنون مرد ۹۷ ساله بوده‌اند که با گرفتن خدمات بالینی و درمان‌های به‌موقع در طی ۱۰ روز بستری در بخش بیماری‌های تنفسی، این بیماری را شکست داد و هم‌اکنون جهت سپری کردن دوران نقاهت در منزل تحت مراقبت و پیگیری هستند.
دکتر حسن شفیعی افزود: این بیمار دارای بیماری‌های زمینه‌ای که از بیماری‌های پرخطر برای افراد سالمند محسوب می‌شود و با وجود داشتن این بیماری‌ها پس از هشت روز بستری در بخش مراقبت از بیماران کرونایی با توجه به روحیه بالایی که داشت، توانست این بیماری را شکست دهند و با حال عمومی خوب از بیمارستان ترخیص شوند.
دکتر شفیعی تصریح کرد: افراد مسن دارای بیماری‌های مزمن از قبیل بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری ریوی، دیابت، سرطان و فشارخون بالا در معرض خطر جدی‌تر بیماری کووید ۱۹ و مرگ ناشی از آن قرار دارند و با افزایش سن شاهد شیوع بیشتر بیماری‌های مزمن غیر واگیر هستیم و این بیماری‌ها به نوبه خود منجر به کاهش قدرت سیستم ایمنی سالمندان می‌شود.
متخصص عفونی و بیماری‌های تنفسی بیمارستان شهید گنجی برازجان خاطرنشان کرد: شست و شوی دست‌ها به مدت ۲۰ ثانیه، پرهیز از لمس سطوح در مکان‌های عمومی، پرهیز از حضور در مکان‌های شلوغ و پرجمعیتان دسته از رفتارهای بهداشتی است که برای عموم جامعه و در هر گروه سنی توصیه‌شده و انجام آن برای پیشگیری از کرونا الزامی است.
 وی تصریح کرد: باید ضدعفونی واکر، عصا، عینک و سمعک به عنوان پرکاربردترین وسایل کمکی در سالمندان را به صورت ویژه‌ای موردتوجه قرار داده شود.
بیمار ۹۷ ساله دشتستانی شرح بیماری خود را چنین بیان می‌کند: چندین روز قبل از شروع علائم دچار خستگی شده بودم و احساس می‌کردم مثل همیشه نیستم و دو روز بعد دچار بی‌حالی و کرختی در پاهایم شدم، به طوری که قادر به راه رفتن نبودم.
 روزهای بعد دچار تب و سرگیجه و کم‌کم دچار سنگینی در قفسه سینه و سپس سرفه‌های پراکنده شدم.
بیات که به زیبایی ماجرای مبتلا شدنش به بیماری کرونا را شرح می‌داد، گفت: وقتی سرفه می‌کردم احساس سنگینی در قفسه سینه و مشکل در حالت دم داشتم و دچار تعریق و تب مکرر می‌شدم.
وی افزود: تقریباً چهار روز بعد از بروز علائم با اصرار خانواده‌ام به مرکز خدمات جامع سلامت محل سکونتم مراجعه و پس از بررسی به بیمارستان ارجاع داده شدم که با توجه به وضعیتم، بلافاصله توسط کادر درمان در بخش بیماران تنفسی بستری شدم.
 این سالمند بزرگوار از تلاش پرستاران و پزشکان اورژانس تنفسی و بخش تنفسی بیمارستان شهید گنجی برازجان، تشکر و آن‌ها را نجات‌بخش زندگی خود می‌داند.
وی در ادامه به سالمندان توصیه کرد: این بیماری را جدی بگیرند و از حضور در مکان‌های شلوغ خودداری کنند و با رعایت بهداشت فردی از این بیماری پیشگیری نمایند و در صورتی که دچار علائم بیماری شدند، در همان روزهای اول بیماری به نزدیک‌ترین مراکز درمانی مراجعه کنند تا بتوانند با درمان به‌موقع و یاری خداوند این بیماری را شکست دهند.

انتهای پیام/ س.غ- ۳۰۳۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.