معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر: کاهش میزان موالید به اندازه یک شهر!

13 تير 1402
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: میزان موالید در کشور در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۴۰ هزار نفر کمتر شده است و این مثل این است که یک شهر ۴۰ هزارنفری از جمعیت کم شده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر قاسم برجوئی‌فرد افزود: متأسفانه سال به سال با کاهش موالید روبرو هستیم؛ به‌طوری که اگر به بیمارستان‌ها مراجعه شاید روزانه فقط دو بچه متولد شده باشد.
وی با بیان اینکه ما در نرخ رشد جمعیت با یک سقوط آزاد مواجه شدیم گفت: کاهشی که ما در نرخ رشد جمعیت در دو دهه داشتیم بی‌سابقه بوده است، این در حالی است که این کاهش را اروپا در ۱۵۰ سال تجربه کرد.
این مقام مسئول بهداشتی تأکید کرد: اولین برنامه تنظیم خانواده در ایران از سال ۱۳۴۰ شروع شد، ولی بعد از انقلاب اسلامی دوباره در مسیر رشد قرار گرفتیم؛ بااین‌حال مجدداً برنامه تنظیم خانواده اجرا شد.
دکتر برجوئی‌فرد با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت ما در منطقه در جایگاه ۲۵ ام قرار دارد گفت: گرچه مسائل اقتصادی در موضوع فرزند آوری تأثیرگذار است؛ ولی در صورت سالمندی جمعیت، هزینه‌های اقتصادی که بر جامعه وارد می‌شود بسیار بیشتر از آوردن فرزند است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: امیدواریم با اجرای قانون جوانی جمعیت در مسیر رشد قرار بگیریم.
وی در خصوص کاهش میزان ولادت در استان بوشهر گفت: ۱۴ هزار و ۵۵۱ تولد در استان بوشهر در سال ۱۴۰۰، ثبت شده است این در حالی است که در سال ۱۰۴۱ با کاهش هزار تایی به میزان ۱۳ هزار و ۵۳۳ تولد رسیدیم.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: همچنین میزان باروری کلی در سال ۱۴۰۰ در استان بوشهر 1.51 بوده است و این در صورتی است که در سال ۹۶ میزان آن ۲.۱۴ بوده است.

انتهای پیام/ م.ب ۲۰۲۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.