جراح و متخصص چشم بیمارستان شهید گنجی برازجان: آموزش محافظت از چشم از سنین کودکی توسط والدین جدی گرفته شود

3 امرداد 1402
جراح و متخصص چشم بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان گفت: آموزش محافظت از چشم‌ها از سنین کودکی توسط والدین بایستی جدی گرفته شده و به کودکان آموزش‌های لازم داده شود.

دکتر ملیکا صمدی در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان شهید گنجی اظهار داشت: در تابستان، با توجه به  مواجهه ساعات طولانی  با آفتاب بسیار سوزان مخصوصاً در خطه جنوب ، همان‌طور که از پوست بدنمان با کرم‌های ضد آفتاب محافظ می‌کنیم چشم‌ها هم به محافظت نیاز دارند چراکه چشم‌های ما هم درست به همان میزان درخطر آسیب ناشی از تابش زیاد خورشید قرار دارند و چه‌بسا ظرافت بافت‌های چشمی و عدم بازگشت‌پذیری آسیب‌های این عضو حساس محافظت بیشتری را نیز می‌طلبد.
دکتر صمدی ضمن اشاره به تاثیر سوء اشعه فرابنفش در پرتوهای خورشید تصریح کرد: بی‌شک هر چه میزان مواجهه ما در برابر پرتوهای فرابنفش بیشتر باشد احتمال آسیب به بافت چشم‌ها هم بیشتر خواهد بود و بیماری‌های مختلف چشم زودتر به سراغ ما خواهد آمد.
وی بیماری‌های چشمی در تابستان را برشمارد و اضافه داشت:  کاتاراکت یا همان آب‌مروارید یکی از شایع‌ترین مشکلات چشمی به‌خصوص در اقلیم‌های گرم و آفتابی است. عدسی چشم ساختار شفاف و بسیار حساسی دارد که درگذر زمان به‌تدریج از میزان شفافیت آن کاسته شده و اصطلاحاً آب‌مروارید شکل می‌گیرد. مواجهه زیاد و طولانی و محافظت نشده با پرتوهای فرابنفش خورشید این فرایند را چندین برابر تسریع کرده و موجب شکل‌گیری آب‌مروارید در سنین پایین‌تر از حد میانگین می‌شود.
ناخنک یکی از مشکلات شایع چشمی است
جراح و متخصص چشم بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان گفت: ناخنک یکی دیگر از مشکلات شایع چشمی است که مستقیماً ناشی از تابش بیش‌ازاندازه پرتوهای فرابنفش به چشم است. ناخنک بافتی متشکل از عروق است که به‌محض شکل‌گیری، فرایند رشدی غیرقابل بازگشتی دارد و در بهترین حالت مراقبت‌های درمانی می‌توان از رشد بیشتر آن جلوگیری کرده و در مراحل پیشرفته‌تر باعث کاهش دید بیماران هم می‌شود به‌طوری‌که در برخی موارد با جراحی برداشتن ناخنک هم نمی‌توان کاهش دید ایجادشده را برطرف کرد.
خشکی چشم از آفت‌های اشعه فرابنفش است
دکتر صمدی خشکی چشم را از دیگر آفت‌های  اشعه فرابنفش به چشم خواند و افزود: وقتی‌که چشم‌ها به‌طور هم‌زمان در معرض تابش خورشید، گرما و وزش باد قرار داشته باشند تبخیر لایه اشکی چشم سرعت بیشتری گرفته و فرد متوجه تظاهرات خشکی چشم می‌شود. این علائم اغلب به‌صورت خارش، سوزش، قرمزی و احساس وجود سنگ‌ریزه در چشم‌ها ظاهر می‌شوند. وی همچنین از  بیماری‌های سرطان سطح چشم و بیماری پیری شبکیه چشم به‌عنوان دیگر بیماری‌های مرتبط با نور خورشید یادکرد.
محافظت از چشم‌های خود را به عادت روتین تبدیل کنید
وی محافظت از چشم و جلوگیری از بروز بیماری‌های چشمی مرتبط با تشعشعات فرابنفش را بسیار ساده توصیف کرده و افزود: جالب است بدانید که با روش‌های بسیار ساده می‌توانید از بروز آسیب‌های چشمی گفته شده تا حد زیادی پیشگیری کرده و البته لازم به ذکر است که اگرچه این مراقبت‌ها باید در فصول گرم و آفتابی با جدیت بیشتری پیگیری شود ولی رعایت آنها در همه فصول سال توصیه می‌شود.
جراح و متخصص چشم بیمارستان شهید گنجی برازجان بیان داشت: عینک‌های آفتابی استاندارد مهم‌ترین و مؤثرترین ابزار محافظتی شما در برابر پرتوی فرابنفش خورشیداست. مهم‌ترین ویژگی لازم در عینک‌های آفتابی که باید پیش از خرید از وجود آن اطمینان حاصل کنید محافظت 100 درصدی در برابر پرتوی فرابنفش است که اصطلاحاً با شاخص رایج‌تر UV400 به آن اشاره و نکته دیگری که در خرید عینک آفتابی حائز اهمیت است سایز شیشه‌های عینک است که تا حد امکان از طرفین عینک هم امکان تابش پرتوهای خورشید به چشم‌ها کمتر شود.
ابرها نمی‌توانند مانع از عبور پرتوی فرابنفش خورشید شوند
دکتر صمدی ضمن توصیه به استفاده از کلاه و نقاب در کنار استفاده از عینک‌های آفتابی جهت محافظت بیشتر از چشم اضافه کرد: در ساعات اوج تابش خورشید در میانه روز و بعدازظهر تا حد امکان از حضور طولانی‌مدت در فضاهای باز خودداری کرده و همچنین به ‌روزهای ابری اعتماد نکنید. ابرها نمی‌توانند مانع از عبور پرتوی فرابنفش خورشید شوند و تقریباً به اندازه روزهای آفتابی می‌توانند باعث آسیب چشم‌ها و پوست شما شده و مشخصاً نگاه کردن مستقیم به خورشید در هیچ زمانی نباید انجام شود.
خشکی چشم در فصول گرم سال بخصوص فصل تابستان رایج‌تر است
وی خشکی چشم در فصول گرم سال بخصوص فصل تابستان را بیشتر رایج دانست و گفت: در صورت تجربه کردن علائم خشکی چشم از قطره اشک مصنوعی چندین نوبت در روز استفاده کنید. در صورت نگهداری بهداشتی این قطره‌ها، استفاده از آنها تا 6 بار در روز هم مجاز بوده و نه‌تنها خطری برای چشمان شما ندارد بلکه بهترین درمان خشکی چشم و حساسیت‌های فصلی است که بیشتر در فصول گرم سال خود را نشان داده و همچنین به‌هیچ‌وجه به چشم‌های خود دست نزنید چراکه باعث ایجاد عفونت‌های رایج چشمی خواهد شد.
جراح و متخصص چشم بیمارستان شهید گنجی برازجان در پایان اظهار داشت: تشدید مشکلات چشمی در هوای گرم و تابش زیاد خورشید در همه‌جا و مخصوصاً در جنوب کشور شیوع بالایی دارد لذا بهترین راه‌حل مقابله با این مشکلات پیشگیری از بروز آنهاست ولی حتی در صورت ایجاد آنها، درمان‌های مراحل ابتدایی بسیار کارآمدتر و ساده‌تر از درمان مراحل پیشرفته بیماری‌های چشمی است بنابراین پس از مراجعه به چشم‌پزشک پیگیر توصیه‌های درمانی گفته شده باشید و سعی کنید با رعایت توصیه‌های ذکرشده، محافظت از چشم‌های خود را به عادت روتین زندگی خود تبدیل کنید.
انتهای پیام/ ب.ا- 4080
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.