تأکید فرماندار دیّر بر آموزش و بهسازی محیط برای پیشگیری از انتقال و تکثیر پشه آئدس

4 مهر 1402
فرماندار شهرستان دیّر گفت: به‌منظور جلوگیری از تداوم حیات پشه آئدس در محیط ضمن بهسازی محیط بر آموزش راه‌های پیشگیری به مردم تأکید می‌شود.

 یونس باربرز در نشست کمیته بحران شهرستان دیّر گفت: با توجه به مشاهده پشه آئدس در کشور و به‌ویژه استان هرمزگان و ترددهای مسافری و کالا از مبادی دریایی و محورهای مواصلاتی شهرستان دیّر لازم است نظام مراقبت بیماری‌ها در این شهرستان به‌صورت فعال دنبال شود.
وی با بیان اینکه پیشگیری از انتقال و تکثیر پشه آئدس وظیفه همگانی است، افزود: پشه آئدس می‌تواند ناقل بیماری‌های خطرناک و کشنده زیکا و تب دنگ باشد که هزینه بالایی برای سیستم بهداشتی و اقتصاد کشور دارد، به همین دلیل لازم است تمامی دستگاه‌ها به‌صورت فعال نسبت به اطلاع‌رسانی و انجام اقدامات کنترلی و پیشگیرانه اقدام نمایند.
 وی عنوان کرد: با توجه به اهمیت موضوع سم‌پاشی نقاط موردنیاز، جمع‌آوری آب‌های سطحی و راکد و مهم‌تر از همه این‌ها توجه به بخش فرهنگی موضوع با آگاهی‌رسانی به مردم با هدف کمک به پیشگیری باید مدنظر باشد تا شهروندان بدون ترس و برهم خوردن آرامش روانی جامعه همگی در این زمینه وارد عمل شوند.
فرماندار دیّر با تأکید بر نقش مردم در حوزه پیشگیری گفت: ما در همه عرصه‌ها و بحران‌ها از ابتدای انقلاب تاکنون با حضور مردم، همه تهدیدها به فرصت تبدیل شده است در این زمینه نیز باید از ظرفیت خوب مردم و سمن‌ها استفاده شود.
وی افزود: شبکه بهداشت و درمان نسبت به تشکیل کمیته مراقبت از بیماری‌های منتقله از پشه آئدس، اقدام و گزارش فعالیت‌های انجام‌شده را به‌صورت هفتگی به فرمانداری ارائه دهد.
باربرز اضافه کرد: آموزش به مردم خیلی مهم و در کنترل تکثیر پشه و رشد بیماری مؤثر است لذا با اجتناب از ایجاد ترس و هراس و به‌صورت مدبرانه باید حساسیت موضوع و خطر بیماری را به جامعه منتقل کرد.
وی بر همکاری شهرداران و دهیاران تأکید کرد و گفت: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نسبت به فعالیت بیشتر مدیریت شهری و روستایی در بحث نظافت و جمع‌آوری سریع زباله‌ها و بهسازی محیط به‌منظور جلوگیری از تداوم حیات پشه در محیط اقدام نمایند.
انتهای پیام/ ح.ن ۳۰۵۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.