کنترل بیماری‌های غیر واگیر از مهم‌ترین اولویت‌های عرصه سلامت است

23 بهمن 1398
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر؛ مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی گفت:‌ کنترل بیماری‌های غیر واگیر به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های عرصه سلامت بوده و نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تر، اجرا و بهره‌برداری بهینه از امکانات موجود است.

دکتر راضیه حاجیونی افزود: در حال حاضر میزان مرگ ناشی از بیماری‌های غیر واگیر ازجمله مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت موجب شده تا نظام سلامت کشور، بیماری‌های غیر واگیر را به‌عنوان تهدیدی جدی در نظر بگیرد.
وی تصریح کرد: به‌منظور کاهش بار بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطر منتسب به آن‌ها و در راستای این هدف، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشتمین دور" پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر" STEPs 2020 ) (را در سال 1398در کل کشور اجرا می‌کند.
مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: سیاست‌گذاران عرصه سلامت، مدیران و مجریان طرح‌ها و برنامه‌های مرتبط می‌بایست بر اساس اطلاعات دقیق و به‌روز شده از روند تغييرات عوامل خطر، مشكلات موجود یا پدید آمده تصمیم‌گیری کنند.
دکتر حاجیونی در تشریح این طرح گفت‌: پیمایش استپس بر گردآوری مستمر اطلاعات دارای کیفیت تمرکز دارد که سه‌گام آن شامل پرسشگری با پرسشنامه (گام اول)، انجام سنجش‌های جسمانی (گام دوم) و اندازه‌‌گیری‌‌های آزمایشگاهی (گام سوم) است.
وی ادامه داد: در ایران از سال 1383برنامه مراقبت عوامل خطر بيماري‌هاي غیر واگیر پس از قريب به دو سال مطالعه و آزمون، ظرفیت‌سازی و جلب حمايت همه‌جانبه با محوریت مرکز مدیریت بیماری‌های وقت و همراهی دانشگاه‌های علوم پزشكي كشور آغاز شد و پس‌ازآن شش پیمایش کشوری در سال‌های 1384، 1385، 1386، 1388، 1390 و 1395 به اجرا درآمد.
مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: این پیمایش در تمامی مناطق شهری و روستایی استان بوشهر و تحت مدیریت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هم‌زمان با سراسر کشور از 26 بهمن لغایت 23 اسفند اجرا خواهد شد.
دکتر حاجیونی یادآور شد: در این پیمایش از 1200 شهروند ساکن استان بوشهر از طریق مراجعه به درب منازل و به‌صورت مصاحبه چهره به چهره و ثبت در تبلت‌های مخصوص از افراد 18 سال به بالا پرسشگری انجام خواهد شد و از افراد 25 سال به بالایی که پرسشگری شده‌اند نمونه خون نیز گرفته خواهد شد.
انتهای پیام/

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrIکلمات کلیدی:
بیماری‌های.غیرواگیر     دکتر.راضیه.حاجیونی     معاونت.بهداشتی        

تاریخ بروز رسانی:   23 بهمن 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >