رونمایی از واکسن دوظرفیتی فلج اطفال در شهرستان دیر

6 ارديبهشت 1395
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت : در چهارمین روز از هفته سلامت واکسن دو ظرفیتی فلج اطفال همزمان با سراسر کشور در شهرستان دیر رونمایی و جایگزین واکسن سه ظرفیتی شد .

عادل مقدس در آیین رونمایی از واکسن دو ظرفیتی فلج اطفال افزود : چهارمین روز از هفته سلامت به عنوان روز ملی سوییچ واکسن فلج اطفال نامگذاری شده است که همزمان با سایر نقاط کشور ، واکسن خوراکی دو ظرفیتی ، جایگزین واکسن سه ظرفیتی در برنامه ایمن سازی کشوری شد .
وی با بیان اینکه از امروز واکسن سه ظرفیتی در هیچ یک از مراکز بهداشتی وجود نخواهد داشت و واکسن دو ظرفیتی جایگزین واکسن سه ظرفیتی شده است ، گفت : تا شهریور ماه سال 94 فقط شش نوبت واکسن سه ظرفیتی تلقیح می‌شد و از شهریور ماه تا دیروز شش نوبت واکسن سه ظرفیتی و یک نوبت واکسن تزریقی درماه چهارم تزریق می‌شد و از امروز شش نوبت واکسن دو ظرفیتی و یک نوبت واکسن تزریقی درماه چهارم تزریق می‌شود .
وی به برنامه واکسیناسیون فلج اطفال در کودکان نیز اشاره کرد و گفت : برای همه کودکان در بدو تولد، دو ماهگی، 4 ماهگی، 6 ماهگی، 18 ماهگی و 6 سالگی به جای واکسن خوراکی سه ظرفیتی از واکسن دو ظرفیتی استفاده می‌شود .
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر در خصوص وضعیت بیماری فلج اطفال در ایران گفت : با اجرای بسیار خوب برنامه ایمن سازی فلج اطفال از سال 1367 در کشور ، خوشبختانه از 16 سال پیش تا کنون هیچ موردی از بیماری فلج اطفال در کشورمان گزارش نشده است و ایران یکی از موفق‌ترین کشورها در امر ریشه‌کنی فلج‌اطفال است .
وی در خصوص علت سوییچ واکسن سه ظرفیتی به دو ظرفیتی فلج اطفال گفت : واکسن سه ظرفیتی که برای مقابله با ویروس فلج اطفال استفاده می‌شد در برخی موارد دارای عوارضی بود که مربوط به سوش نوع 2 واکسن بود بنابراین با حذف این سوش و تبدیل آن به واکسن دو ظرفیتی ضمن کاهش گردش ویروس ناشی از سوش نوع 2 باعث کاهش فلجی ناشی از واکسن و افزایش سطح ایمنی واکسن می‌شود .
مقدس با بیان اینکه ایران به عنوان شش کشور اول منطقه موفق به دریافت گواهی حذف بیماری فلج اطفال شده است تصریح کرد : این موفقیت در حال اتفاق افتاده است که همسایگان شرقی و غربی ما دارای موارد بروز بیماری بوده و همین مسئله کار جمهوری اسلامی ایران را در این زمینه با مشکل مواجه ساخته بود .
در این آیین فرماندار ، امام جمعه و جمعی از مسئولین شهرستان دیر حضور داشتند .
انتهای پیام/ ح.ن 3050


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید

telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
هفته.سلامت     رونمایی     واکسن.فلج.اطفال     مهندس.عادل.مقدس     شبکه.بهداشت‌درمان     شهرستان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   6 ارديبهشت 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >