قائم‌مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه سلامت استان بوشهر تقویت می‌شوند/گزارش تصویری

22 اسفند 1395
قائم‌مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه سلامت استان بوشهر تقویت می‌شوند.

دکتر حیدر عزیز نژاد در نشست هم‌اندیشی با موضوع مشکلات، گرفتاری‌ها و مخاطرات سازمان‌های مردم‌نهاد اظهار داشت: یکی از اهداف ما از ابتدا ایجاد همگرایی بین سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه سلامت، مجموعه کانون‌های دانشجویی مرتبط با حوزه سلامت، مسئولین مربوط به این حوزه‌ها از حوزه معاونت بهداشتی و سایر مجموعه‌ها به‌ویژه اساتید دانشگاه است.
وی در این نشست که با حضور سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه سلامت بود، ادامه داد: ما در جایگاهی قرار گرفتیم که این جایگاه داوطلبی بوده اما وقتی‌که قرار می‌گیریم دیگر داوطلبی نیست بلکه الزامی را با خواسته خود برای خود تعریف کردیم و یک مسئولیت اجتماعی را به دوش خود انداختیم.
قائم‌مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: هفته گذشته برای اولین بار در کشور مجمع ملی سلامت تشکیل شد که رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس این مجمع، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر کشور، وزیر بهداشت هم حضور داشتند و همه به این مقوله رسیدند که مشکلات سلامت بخش عمده‌ای (بالای ۸۰ درصد) تأمین سلامت خارج از بحث وزارت بهداشت، توسعه بیمارستان‌ها است و در حوزه مردم، سازمان‌های دولتی غیر وزارت بهداشت است که مطلب مهمی است و این دستور کار اصلی ما است.
وی ادامه داد: خواسته، اراده، هدف ما این است که اولاً ضلع‌های حاضر در این جلسه را باید تقویت کنیم که تعامل داشته باشیم.
این مقام مسئول تصریح کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد را باید با نهادهای دانشجویی، اساتید دانشگاه، تعامل و ارتباط داشته باشند و استفاده علمی، مردمی داشته باشند.
دکتر عزیز نژاد افزود: یکی از انجمن‌ها یا نهادهایی که به‌طور شایسته می‌توان از ظرفیت و توانایی آن‌ها صحبت به میان آورد نهاد یا انجمن دانشجویی بهداشت محیط است زیرا در زمینه مشکلات و موانع موجود در زمینه بهداشت محیط استان بازخوردهایی را به‌خوبی به مسئولان و مردم منعکس کرده و ارائه می‌دهد که می‌تواند تکان‌دهنده باشد.
قائم‌مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد منتظر برگزاری جلسات نباشند و باید خودشان فعال بوده و مراجعه کنند و باید ارتباطات را تقویت کنند.
وی بیان کرد: وقتی خود افراد با توجه به ظرفیت‌هایشان روی قضیه حساس می‌شوند، می‌تواند اثرگذار باشد و این تأثیر قابل‌توجه است و لازمه آن این است که باید به هم وصل باشیم و ارتباط را حفظ و تقویت کنیم.
دکتر عزیز نژاد ادامه داد: نکته موردتوجه این است که ما هنوز از یکدیگر شناخت کافی نداریم؛ منظور از عدم شناخت عدم استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر و تعامل باهم است و باید خود سازمان‌های مردم‌نهاد بیایند در زمینه برنامه‌های پیش‌بینی‌شده خود و اجرایشان با ما تبادل‌نظر کنند و مشاوره بگیرند و اگر ازنظر نیروی انسانی (دانشجویان) و امکانات کمبودی دارند درخواست کنند و دانشگاه آنچه بتواند با آن‌ها تعامل و همکاری خواهد کرد.
وی افزود: سازمان‌های مردم‌نهاد برحسب اساس‌نامه‌شان باید عمل کنند و در رابطه با سال آینده اینکه تقریباً اواخر هرماه یک نشست با سمن‌ها را برگزار خواهیم کرد و حتماً این اضلاع (کانون‌های دانشجویی، سمن‌ها، اساتید مجرب) هم حضور خواهند داشت.
قائم‌مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بر لزوم تخصیص سایت در رابطه با سمن‌ها، ارائه گزارش عملکرد، ارائه گزارش عملکرد مالی سمن‌ها و شفافیت سازی تأکید کرد و گفت: در هر جلسه ماهیانه علاوه بر مباحث مطروحه حتماً از بخش‌های مرتبط هم دعوت به عمل خواهد آمد تا بتوانیم سمن‌ها را توسعه دهیم.
رئیس ثبت شرکت‌های اداره اسناد و املاک استان بوشهر نیز اظهار داشت: برای پیشبرد اهداف مؤسسات مردم‌نهاد که بالطبع برطرف‌کننده مشکلات موجود در اجتماع هستند، باید تعامل داشته باشیم.
انیس ناصری در خصوص سازمان‌های مردم‌نهاد بیان داشت: تعداد زیادی سمن در کل استان از طریق همکاران در فرمانداری و استانداری تا الآن ثبت کرده‌ایم و خدا را شکر عملکرد چشمگیری در خصوص این عزیزان در سطح استان دیده‌ایم؛ به‌ویژه در سال ۹۵ حتی بازرسی‌هایی در کل استان داشته‌ایم.
وی ادامه داد: از سال ۹۳ تاکنون اداره ثبت شرکت‌ها در مراکز استان‌ها تشکیل‌شده و همه واحدهای تابعه در شهرستان‌ها را تحت پوشش قرار داده‌ایم؛ پس بهتر است که همه در خصوص ثبت شخصیت حقوقی‌شان به مرجع ثبت شرکت‌ها مراجعه کنند.
این مقام مسئول تصریح کرد: افرادی که فعالیت‌هایشان از طریق امور اجتماعی استانداری است مدارک لازم را از طریق آن سیستم اخذ می‌کنند و درهرصورت سمن‌ها از مرجع ذی‌صلاحشان باید مدارک را اخذ کنند.
ناصری گفت: هر اساس‌نامه قانون مدون هر شخصیت حقوقی است که می‌بایست فعالیت‌ها و عملکرد مؤسسین مدیران این مؤسسات شخصیت‌های حقوقی تحت‌الشعاع آن اساس‌نامه‌ای که آن مرجع حقوقی تدوین کرده قرار می‌گیرد پس بالطبع همه در بدو امر باید مستنداتی که از طریق این سیستم‌های محترم مراجع ذی‌صلاح به آن‌ها داده می‌شود را کاملاً مطالعه، مسئولیت‌ها را پذیرفته و بر اساس آن نسبت به ثبت و شخصیت حقوقی اقدام کنند.
وی افزود: در خصوص سمن‌ها و شرکت‌هایی که به‌صورت غیرانتفاعی به مردم ما ارائه خدمت می‌دهند شرایط ویژه می‌گذاریم تا زمانی که حضور دارم، کارشناس حقوقی فی سبیل الله همه مردم هستم پس‌ازاین نظر مطمئن باشید مشکلی در اداره ثبت نخواهند داشت.
رئیس ثبت شرکت‌های اداره اسناد و املاک استان بوشهر گفت: همان‌طور که همکاری لازم در زمینه موسسه‌های مردم‌نهاد در سیستم‌های استانداری، فرمانداری و غیره داشتیم این قول را می‌دهم که افرادی که از طرف مرجع علوم پزشکی توسط روسا معرفی می‌شوند ما خدمات ویژه را صد در صد خواهیم داد.
ناصری اظهار داشت: انتظار داریم افرادی که قبول مسئولیت می‌کنند واقعاً وجدانی و اخلاقی بپذیرند نه به خاطر اینکه اسم یک مدیر یا رئیس را کاغذی داشته باشند. از مدیران مؤسسات مردم‌نهاد درخواست داریم که جنبه وجدانی و اخلاقی که مهم‌ترین رکن در قبول مسئولیت است را رعایت کنند.
وی اضافه کرد: ازنظر مسائل حقوقی زمانی که مؤسسات مردم‌نهاد مدارک و اساس‌نامه‌شان را از مرجع ذی‌صلاح گرفتند می‌توانند در سامانه‌ای به ‌نام سامانه ثبت شرکت‌ها وارد کنند؛ بدین‌صورت که سمن‌ها با اخذ اساس‌نامه و معرفی‌نامه‌ای که از مرجع ذی‌صلاح می‌گیرند وارد سامانه اداره کل ثبت شرکت‌ها می‌شوند و این برای عزیزانی است که هنوز شرکت یا موسسه‌ای ثبت نکرده‌اند و شخصیت حقوقی پیدا نکرده‌اند و تازه می‌خواهند ثبت کنند که باید اطلاعات را در سامانه ثبت کنند.
ناصری خاطرنشان کرد: مزیتی که این کار دارد این است که ما از مؤسسات برای کمک به آن‌ها در ثبت شرکت، سوءپیشینه نمی‌خواهیم و همچنین هزینه دریافتی از این عزیزان یک‌سوم هزینه‌ای است که از شخصیت‌های حقوقی دیگر دریافت می‌کنیم و اگر در رابطه با این موضوع خدمات دیگری هم از دستمان بربیاید برای تقلیل هزینه‌های پستی، این هم با مسئولیت خود اینجا اعلام می‌دارم که هر همکاری را در این خصوص انجام دهم.
وی ادامه داد: بعد از نوروز یک دوره آموزشی ورود به سامانه ثبت شرکت‌ها را می‌گذاریم که حتی یک یا دو نفر به‌صورت افراد ثابت در سیستم خودتان و نمایندگان شخصیت‌های مؤسسات و نهادها حضور پیدا کنند و آموزش‌های درون‌سازمانی هم به این افراد خواهیم داد که بدون هیچ هزینه‌ای خود مؤسسات یا شرکت‌ها وارد سامانه شوند و مؤسساتی که تغییراتی در اطلاعات یا تصمیماتشان دارند این تغییرات را به رؤیت مدیران مراجع ذی‌صلاح برسانند و پس از تأیید وارد سامانه کنند. هر تصمیمی که اتخاذ می‌شود باید حتماً به اساس‌نامه رجوع کنند.
در این نشست از مدیران سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه سلامت استان با اعطا لوح تقدیر، تشکر و قدردانی به عمل آمد.

انتهای پیام/م.غ 1023


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
نشست.هم‌اندیشی     سازمان‌های.مردم‌نهاد     دکتر.حیدر.عزیزنژاد     انیس.ناصری        

تاریخ بروز رسانی:   22 اسفند 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >